Skip Navigation

News

Knights Earn Academic All-Conference

July 18, 2013 at 9:30 am

Full MIAC Release

NORTHFIELD, Minn. - The Minnesota Intercollegiate Athletic Conference (MIAC) announced its Winter/Spring 2012-13 Academic All-Conference honorees today, with Carleton student-athletes earning distinction 24 times. To qualify for recognition, student-athletes must be a sophomore, junior, or senior, with a minimum cumulative GPA of 3.5 on a 4.0 scale.

Additionally, student-athletes in basketball, hockey, baseball, softball and tennis must compete in 50 percent of their team’s varsity regular-season contests to be eligible. Swimming and diving student-athletes must qualify for the conference finals while track and field participants must earn honorable mention status in an individual event or place in the top three as a relay team at the MIAC Championships to earn the honor.

A total of 15 honors went to Knight seniors (pictured), five to juniors, and four to sophomores.

 

Baseball

David Reynolds (So./Medina, Minn./Wayzata)

Henry Rownd (Sr./Rochester, Minn./Lourdes)

David Stillerman (Jr./Evanston, Ill./Evanston)

Adam Zweber (Sr./Corvallis, Ore./Corvallis)

 

Men's Basketball

Scott Theisen (Sr./Champlin Park, Minn./Champlin Park)

Taylor Hanson (Jr./St. Paul, Minn./Minnehaha Academy)

 

Women's Basketball

Jessica Huang (Jr./Millbrae, Calif./Taipei American School)

 

Women's Indoor Track and Field

Haley Johnson (Sr./Golden Valley, Minn./Robbinsdale Cooper)

Sarah Trautman (Sr./Lexington, Mass./Buckingham, Browne and Nichols)

 

Men's Outdoor Track and Field

Robert Davis (Sr./Eden Prairie, Minn./Eden Prairie)

Brian Spisiak (Sr./Elmhurst, Ill./York)

Jacob Hoerger (Jr./Chapel Hill, N.C./Chapel Hill)

 

Women's Outdoor Track and Field

Haley Johnson (Sr./Golden Valley, Minn./Robbinsdale Cooper)

Sarah Trautman (Sr./Lexington, Mass./Buckingham, Browne and Nichols)

 

Softball

Kaitlin Bagley (Jr./Duluth, Minn./Denfeld)

Micaela LaRose (So./Waconia, Minn./Holy Family)

Claire Willeck (So./Eden Prairie, Minn./Eden Prairie)

 

Men's Swimming and Diving

Andrew Hardt (Sr./Mount Kisco, N.Y./American School in London)

Erik Klontz (Sr./Bethesda, Md./Bethesda-Chevy Chase)

Benjamin Strasser (Sr./Avondale Estates, Ga./Paideia)

 

Women's Swimming and Diving

Grace Cormier (Sr./Rockford, Ill./Boylan)

Erin McDuffie (Sr./Achorage, Ak./Service)

Sophie Pilhofer (Sr./Inver Grove Heights, Minn./ Visitation)

 

Men's Tennis

Andrew Hwang (So./Brookfield, Wis./University School)