Skip Navigation

Varsity Athletics

Men's Track and Field

Carleton Athletics
Go

Schedule and Results

« Return to event details
Licensed to Wayzata Results Inc. - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/28/2012 11:59 PM
                   12th Annual Drake Alternative - 4/28/2012                   
                   Gustavus Adolphus College, St. Peter, MN                    
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: % 12.05  4/30/2011   Felicia Carlson, St. Cloud State            
     Stadium: # 12.23  2010        Linnelle Clark, MSU Mankato                 
 2011 Winner:   12.05  4/30/2011   Felicia Carlson, St. Cloud State            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Ashley Carney             JR Augsburg               12.18      12.43Q  1.8  1 
  2 Felicia Carlson           SO St. Cloud State        12.20      12.61Q  1.0  2 
  3 Becky Schmidt             SO St. Cloud State        12.57      12.81Q -1.1  3 
  4 Natalya Kandakova         FR MN State Mankato       12.88      13.12q  1.8  1 
  5 Ellie Wilson              FR Carleton               13.02      13.16q  1.0  2 
  6 Sara Lundgren             FR Gustavus               12.96      13.25q  1.8  1 
  7 Kirsten Larsen            FR Gustavus               13.18      13.36q -1.1  3 
  8 Hana Fischer              FR Gustavus               13.32      13.37q  1.8  1 
  9 Molly Allen               FR Augsburg               13.17      13.47q -1.1  3  13.464
 10 Tabby Roh                 FR Augsburg               14.10     J13.47   1.8  1  13.464
 11 Sarah Baker               SR Gustavus               12.80      13.48   1.0  2 
 12 Kat Nelson                JR Minnesota Morris       13.30      13.49   1.8  1 
 13 Leah Brossoit             FR Gustavus               13.23      13.98   1.0  2 
 14 Anna Persmark             FR Carleton               13.81      13.99  -1.1  3 
 15 Allie Canoy               SO Gustavus               13.44      14.01   1.0  2 
 16 Kelsi Kolle               FR Minnesota Morris       13.80      14.03  -1.1  3 
 17 Andrea Pfaff              SR St. Cloud State                   14.17   1.0  2 
 18 Angie Colonga             FR Gustavus               14.41      15.04   1.8  1 
 -- Abby Kangas               FR Augsburg               14.01        DNS   1.0  2 
 -- Kendra Knight                Unattached             12.80        DNS  -1.1  3 
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: % 12.05  4/30/2011   Felicia Carlson, St. Cloud State            
     Stadium: # 12.23  2010        Linnelle Clark, MSU Mankato                 
 2011 Winner:   12.05  4/30/2011   Felicia Carlson, St. Cloud State            
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Ashley Carney             JR Augsburg               12.43      12.50  -0.5 
  2 Felicia Carlson           SO St. Cloud State        12.61      12.71  -0.5 
  3 Becky Schmidt             SO St. Cloud State        12.81      12.82  -0.5 
  4 Natalya Kandakova         FR MN State Mankato       13.12      13.24  -0.5 
  5 Hana Fischer              FR Gustavus               13.37      13.49  -0.5 
  6 Molly Allen               FR Augsburg               13.47      13.54  -0.5 
  7 Sara Lundgren             FR Gustavus               13.25      14.10  -0.5 
 -- Ellie Wilson              FR Carleton               13.16        DNS  -0.5 
 -- Kirsten Larsen            FR Gustavus               13.36        DNS  -0.5 
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
 Meet Record: % 24.74  4/30/2011   Felicia Carlson, St. Cloud State            
     Stadium: # 24.74  4/30/2011   Felicia Carlson, St. Cloud State            
 2011 Winner:   24.74  4/30/2011   Felicia Carlson, St. Cloud Sate             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Ashley Carney             JR Augsburg               25.59      26.16  -0.8  1 
  2 Emily Klatt               SR Gustavus               27.28      27.43  -1.8  2 
  3 Zevin Carter                 Unattached             26.99      27.82  -0.8  1 
  4 Felicia Carlson           SO St. Cloud State        25.50      27.88  -0.8  1 
  5 Hana Fischer              FR Gustavus               28.64      28.10  -1.8  2 
  6 Molly Allen               FR Augsburg               26.93      28.18  -0.8  1 
  7 Tabby Roh                 FR Augsburg               26.94      28.38  -0.8  1 
  8 Anna Persmark             FR Carleton               27.61      28.55  -1.8  2 
  9 Anna Peterson             SO Minnesota Morris       28.54      29.09  -1.8  2 
 10 Diana Marzinske           SO Bethany Lutheran       32.25      32.27  -1.8  2 
 -- Natalya Kandakova         FR MN State Mankato       27.00        DNS  -1.8  2 
 -- Abby Kangas               FR Augsburg               28.50        DNS  -1.8  2 
 -- Becky Schmidt             SO St. Cloud State        26.29        DNS  -0.8  1 
 -- Kendra Knight                Unattached             25.61        DNS  -0.8  1 
 -- Haley Kemper              FR Gustavus               26.98        DNS  -0.8  1 
 -- Julia Putz                FR Bethany Lutheran                    DNS  -1.8  2 
 -- Ellie Wilson              FR Carleton               26.35        DNS  -0.8  1 
 -- Allie Canoy               SO Gustavus               29.20        DNS  -1.8  2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: %   58.53  4/24/2010   Danielle Burgmeier, Gustavus Adolphus     
     Stadium: #   54.95  2010        Kelsey Leonard, MSU Mankato               
 2011 Winner:   1:00.02  4/30/2011   Amanda Iverson, Gustavus                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ellie Wilson              FR Carleton               58.25      59.02  
  2 Amanda Iverson            JR Gustavus               58.93      59.48  
  3 Sara Lundgren             FR Gustavus               58.54      59.80  
  4 Haley Kemper              FR Gustavus               59.84    1:01.51  
  5 Anna Persmark             FR Carleton             1:00.97    1:01.75  
  6 Turquoya Rudnitski        FR Minnesota Morris     1:04.00    1:03.48  
  7 Amelia Schmidt            SR Gustavus             1:04.29    1:05.01  
  8 Kebra Rogers              FR Minnesota Morris     1:06.00    1:08.12  
 -- Anna Peterson             SO Minnesota Morris     1:05.45         DQ   False Start
 -- Kendra Knight                Unattached             55.19        SCR  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: % 2:16.92  4/26/2003   Ashley Baldridge, Minnesota State Mankato 
     Stadium: # 2:13.20  2009        Brittni Swanson, Unattached               
 2011 Winner:   2:25.41  4/30/2011   Abby Karl, Gustavus                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Megan Erlandson           SR Carleton             2:26.93    2:20.95  
  2 Kim Churness              FR MN State Mankato     2:23.00    2:25.63  
  3 Caitlin Fermoyle          FR Gustavus             2:32.00    2:26.59  
  4 Jenny Hendricks           JR Gustavus             2:33.34    2:26.92  
  5 Alexis Liston             FR Gustavus             2:30.37    2:27.53  
  6 Jackie Beckett            JR MN State Mankato     2:25.00    2:28.09  
  7 Natalie Ristau            JR Gustavus             2:33.00    2:28.76  
  8 Melissa Clark             JR MN State Mankato     2:28.50    2:29.62  
  9 Maura McManus             FR MN Running Club      2:30.00    2:33.42  
 10 Katie Richards            FR Carleton             2:37.88    2:37.92  
 11 Caitlin Skvorc            SO Gustavus             2:40.00    2:40.91  
 12 Nicole Ball               SO Gustavus             2:35.00    2:41.64  
 13 Courtney Dutton           FR Minnesota Morris     2:43.13    2:43.00  
 14 Tori Ostenso              FR Carleton             2:44.99    2:44.12  
 15 Jennifer Pulscher         SR Augsburg             2:47.03    2:48.39  
 16 Diana Marzinske           SO Bethany Lutheran     2:51.85    2:49.76  
 17 Laura Newcombe            SO Carleton             2:58.24    2:57.71  
 -- Heather Tobias            SO MN State Mankato     2:25.00        DNS  
 -- Julia Putz                FR Bethany Lutheran                    DNS  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: % 4:46.30  4/24/2004   Angie Bergeson, Augsburg                  
     Stadium: # 4:35.05  2009        Liz Palkie, UM-Duluth                     
 2011 Winner:   5:02.33  4/30/2011   Laura Secor, Gustavus                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mary Erickson             FR MN State Mankato     4:50.00    4:51.91  
  2 Kim Churness              FR MN State Mankato     5:10.00    4:56.24  
  3 Jenny Rogers              JR MN State Mankato     4:57.00    4:59.97  
  4 Beth Hauer                JR Gustavus             5:10.00    5:01.93  
  5 Becca Herd                FR Carleton             5:10.00    5:02.69  
  6 Laura Hughes              SO MN State Mankato     4:59.00    5:06.88  
  7 Alyssa Wojack             JR MN State Mankato     5:35.00    5:07.43  
  8 Lindsay Turchan           FR Carleton             5:12.58    5:12.11  
  9 Claire Karban             SO Carleton             5:15.23    5:13.54  
 10 Tenley Brown              FR MN Running Club      5:15.00    5:20.50  
 11 Halee Morris              FR Minnesota Morris     5:27.12    5:23.83  
 12 Alicia Beattie            SO Minnesota Morris     5:20.78    5:28.57  
 13 Aurora Janes              FR Carleton             5:23.16    5:30.12  
 14 Cristina Montanez         SR Minnesota Morris     5:40.50    5:30.17  
 15 Amanda Peters             FR Minnesota Morris     5:33.21    5:32.81  
 16 Stephanie Dunlavy         SO MN Running Club      5:50.00    5:40.40  
 17 Katie Hoyles              FR MN Running Club      5:45.00    5:42.68  
 18 Emily Wood                SO MN State Mankato     5:50.00    5:48.69  
 19 Julie Bonham              SO Minnesota Morris     5:49.20    5:56.71  
 -- Lindsey Mettler           FR Sioux Falls          5:35.00        DNS  
 -- Carrie King               SO Sioux Falls          5:35.00        DNS  
 -- Anne Gair                 SO Minnesota Morris                    DNS  
 -- Becca Steadman            FR Sioux Falls          5:00.00        DNS  
 -- Jennifer Pulscher         SR Augsburg             5:26.96        DNS  
 -- Sierra Harder             SO Sioux Falls          5:14.00        DNS  
 -- Rachael Klehm             SO Carleton             5:10.00        DNS  
 -- Ashley Unruh              SR Sioux Falls          4:42.00        DNS  
 
Women 1 Mile Run Alumni
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Megan Zavorka                Unattached           5:05.00    5:39.40  
  2 Laura Edlund                 Unattached                      6:00.16  
  3 Laura Secor                  Unattached                      6:04.09  
  4 Brooke Beskau                Unattached                      6:04.16  
  5 Abby Karl                    Unattached                      6:42.91  
  6 Megan Lundgren               Gustavus Alumni                 6:42.92  
  7 Vanessa Jones                Unattached                      6:43.30  
  8 Janie Briant                 Unattached                      7:46.71  
  9 Sarah Hofflander             Unattached                      8:56.90  
 10 Kavyon Peteson               Gustavus Alumni                 8:56.94  
 -- Nichole Porath               Unattached                          DNS  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: % 17:36.66  4/30/2011   Nichole Porath, Unattached               
     Stadium: # 17:34.03  2009        Morgan Place, UM-Duluth                  
 2011 Winner:   17:36.66  4/30/2011   Nichole Porath, Unattached               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Linda Keller              JR Minnesota Morris    17:36.16   17:20.59# 
  2 Nichole Porath               Unattached          17:55.00   17:27.22# 
  3 Megan Zavorka                Unattached          18:00.00   18:06.97  
  4 Brooke Beskau                Unattached          18:45.00   18:34.96  
  5 Kassie Vaness             SO St. Cloud State     18:45.00   18:40.11  
  6 Rebecca Reinsma           SR St. Cloud State     18:45.00   18:46.90  
  7 Shannon Mueller           SR Carleton            19:11.79   19:01.75  
  8 Rebecca Hare              FR Gustavus            18:45.00   19:02.12  
  9 Marina Paul               FR MN State Mankato    19:07.00   19:07.26  
 10 Andrea Eglinton           SR Gustavus            19:34.70   19:11.01  
 11 Jennifer Duley            SR MN State Mankato    19:56.00   19:38.19  
 12 Meredith Bache-Wiig       JR Gustavus            21:32.90   19:42.30  
 13 Ashley Comstock           FR MN State Mankato    20:00.00   19:59.23  
 14 Kim Rostvold              SR Gustavus            20:19.65   20:02.83  
 15 Lauren Nelson             SR Gustavus            20:37.88   20:43.96  
 16 Emily Doty                SR St. Cloud State     20:30.00   21:04.68  
 17 Alissa Sauer              FR Bethany Lutheran    22:25.75   22:08.46  
 -- Stephanie Steenhoek       FR MN State Mankato    19:30.00        DNS  
 -- Lauren Stelflug           FR MN State Mankato    24:00.00        DNS  
 -- Ashley Unruh              SR Sioux Falls         18:00.00        DNS  
 -- Sarah Hofflander             Unattached                          DNS  
 -- Marta Krause              SO Bethany Lutheran                    DNS  
 -- Rachael Klehm             SO Carleton            19:10.00        DNS  
 
Women 100 Meter Hurdles
==============================================================================
Top 9 Advance by Time
 Meet Record: % 14.86  4/26/2003   Danielle Simons, St. Cloud State            
     Stadium: # 14.61  2011        Melissa Kuebler, St. Thomas                 
 2011 Winner:   15.84  4/30/2011   Lauren Kundert, Minn State M                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Zevin Carter                 Unattached             16.02      15.90q  0.3 
  2 Anna McDevitt             SO Gustavus               16.91      17.21q  0.3 
  3 Melissa Denler            SO Minnesota Morris       15.87      17.49q  0.3 
  4 Kate Schulze              FR Gustavus               17.22      17.76q  0.3 
  5 Diana Marzinske           SO Bethany Lutheran       19.94      19.07q  0.3 
  6 Kelly O'Neill             FR Gustavus                          19.38q  0.3 
 -- Julia Putz                FR Bethany Lutheran                    DNS   0.3 
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: % 14.86  4/26/2003   Danielle Simons, St. Cloud State            
     Stadium: # 14.61  2011        Melissa Kuebler, St. Thomas                 
 2011 Winner:   15.84  4/30/2011   Lauren Kundert, Minn State M                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Zevin Carter                 Unattached             15.90      15.72  -0.7 
  2 Melissa Denler            SO Minnesota Morris       17.49      16.71  -0.7 
  3 Anna McDevitt             SO Gustavus               17.21      17.72  -0.7 
  4 Kate Schulze              FR Gustavus               17.76      18.21  -0.7 
  5 Diana Marzinske           SO Bethany Lutheran       19.07      18.80  -0.7 
  6 Kelly O'Neill             FR Gustavus               19.38      18.84  -0.7 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: % 1:04.95  4/26/2003   Amy Dombrovski, St. Cloud State           
     Stadium: # 1:02.71  2011        Kameron Argiannis, Carleton               
 2011 Winner:   1:05.64  4/30/2011   Janey Helland, Gustavus                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Danielle Burgmeier        SR Gustavus             1:04.67    1:05.47  
  2 Erica Roelofs             SR Gustavus             1:08.05    1:08.02  
  3 Janey Helland                Unattached           1:07.00    1:09.00  
  4 Andrea Pfaff              SR St. Cloud State      1:11.00    1:11.73  
  5 Laura Secor                  Unattached           1:09.00    1:13.38  
  6 Melissa Denler            SO Minnesota Morris     1:10.45    1:14.27  
 -- Heather Tobias            SO MN State Mankato                    DNS  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
 Meet Record: % 11:23.8h  4/30/2005   Beth Sandoval, St. Cloud State           
     Stadium: # 11:01.44  2003        Bethany Otteson, MSU Mankato             
 2011 Winner:   12:03.84  4/30/2011   Sarah Bowler, Minn State M               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sarah Bowler              SO MN State Mankato    11:13.00   11:17.04% 
  2 Kimberly Allan            FR MN State Mankato    11:49.00   11:52.14  
  3 Olivia Crane              FR Gustavus            12:41.04   12:39.74  
  4 Kayte Cole                FR Gustavus            13:44.04   13:21.64  
  5 Marit Henckel             FR Gustavus                       13:27.04  
  6 Penny Poeschl             FR Gustavus                       13:35.24  
  7 Kate Campbell             SO Minnesota Morris               14:35.24  
 -- Christine Hoffman         JR Minnesota Morris    13:32.64        DNS  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: % 49.50  4/26/2003   Gustavus Adolphus, Gustavus Adolphus        
     Stadium: # 46.50  2010        MSU Mankato, MSU Mankato                    
 2011 Winner:   50.70  4/30/2011   St. Cloud State, St. Cloud St               
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gustavus  'A'                                       51.14      50.91  
  2 Minnesota Morris  'A'                               53.19      52.59  
  3 Gustavus Alumni  'A'                                           57.18  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: % 4:01.56  4/24/2004   Gustavus Adolphus, Gustavus Adolphus      
     Stadium: # 3:53.11  2009        UM-Duluth, UM-Duluth                      
 2011 Winner:   4:14.54  4/30/2011   Gustavus, Gustavus                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gustavus  'A'                                     4:01.00    3:58.72% 
  2 Gustavus  'B'                                     4:15.00    4:22.33  
  3 Minnesota Morris  'A'                             4:17.56    4:29.43  
  4 Minnesota Running Club  'A'                       4:42.00    4:42.20  
 -- Gustavus Alumni  'A'                                             DNS  
 -- Sioux Falls  'A'                                  4:20.00        DNS  
 
Women High Jump
==========================================================================================
 Meet Record: % 1.69m  4/25/2009   Kaelene Lundstrum, Gustavus Adolphus        
 Meet Record:   1.69m  4/24/2010   Danielle Luhmann, St. Cloud State           
     Stadium: # 1.69m  4/24/2010   Danielle Luhmann, St. Cloud State           
     Stadium: # 1.69m  4/25/2009   Kaelene Lundstrum, Gustavus Adolphus        
 2011 Winner:   1.55m  4/30/2011   Sarah Baker, Gustavus                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jennifer LaRoque          FR Minnesota Morris       1.65m      1.55m    5-01.00 
     1.50 1.55 1.58 1.61 
        O   XO  PPP  XXX 
  1 Amanda Stangler           FR MN State Mankato       1.62m      1.55m    5-01.00 
     1.50 1.55 1.58 
        O   XO  XXX 
  3 Emily Klatt               SR Gustavus               1.59m     J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.58 
        O    O  XXO  XXX 
  3 Sarah Baker               SR Gustavus               1.56m     J1.55m    5-01.00 
     1.45 1.50 1.55 1.58 
        O    O  XXO  XXX 
  5 Courtney Johnson          FR MN State Mankato       1.53m      1.45m    4-09.00 
     1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXX 
  6 Angie Colonga             FR Gustavus               1.40m      1.40m    4-07.00 
     1.35 1.40 1.45 
       XO    O  XXX 
  7 Erica Roelofs             SR Gustavus               1.53m     J1.40m    4-07.00 
     1.40 1.45 
       XO  XXX 
  8 Kelly O'Neill             FR Gustavus               1.40m      1.35m    4-05.00 
     1.35 1.40 
      XXO  XXX 
 -- Nevada Wendlandt          SO Gustavus               1.45m        DNS            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
 Meet Record: % 3.80m  4/28/2007   Bria Magnuson, Winona State                 
     Stadium: # 4.01m  2010        Lauren Stelten, MSU Mankato                 
 2011 Winner:   3.61m  4/30/2011   Aubrie Bowers, Minn State M                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Allyson Voss              JR Gustavus               3.42m      3.77m   12-04.50 
     3.22 3.37 3.52 3.67 3.77 3.87 
        O   XO    O    O   XO  XXX 
  2 Aubrie Bowers             JR MN State Mankato       3.35m      3.37m   11-00.75 
     3.22 3.37 3.52 
        O    O  XXX 
  3 Amy Marquardt             SR North Dakota St        3.80m     J3.37m   11-00.75 
     3.37 3.52 
       XO  XXX 
  4 Lisa Stocker              SR MN State Mankato       3.26m     J3.37m   11-00.75 
     3.07 3.22 3.37 3.52 
        O    O  XXO  XXX 
  5 Christina Flandrick       SO St. Cloud State        2.85m      3.22m   10-06.75 
     2.92 3.07 3.22 3.37 
        O    O    O  XXX 
  6 Brittany Tuberg           JR Augsburg               3.22m     J3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
        O   XO  XXX 
  7 Megan Erlandson           SR Carleton               3.05m     J3.22m   10-06.75 
     2.77 2.92 3.07 3.22 3.37 
       XO    O   XO   XO  XXX 
  8 Holly Hoffman             SR Gustavus               3.12m      3.07m   10-00.75 
     2.77 2.92 3.07 3.22 
       XO    O    O  XXX 
  9 Laura Schuneman           JR MN State Mankato       3.26m     J3.07m   10-00.75 
     3.07 3.22 
       XO  XXX 
 10 Carmen Johnson            SO St. Cloud State        2.90m     J3.07m   10-00.75 
     2.62 2.77 2.92 3.07 3.22 
       XO    O    O   XO  XXX 
 11 Keely Rubash              SR St. Cloud State                  J3.07m   10-00.75 
     2.92 3.07 3.22 
      XXO  XXO  XXX 
 12 Alesha McPhail            FR St. Cloud State        3.06m      2.92m    9-07.00 
     2.92 3.07 
       XO  XXX 
 12 Bryanna Sudman            FR MN State Mankato       3.11m      2.92m    9-07.00 
     2.77 2.92 3.07 
        O   XO  XXX 
 14 Whitney White             FR Minnesota Morris       2.66m      2.77m    9-01.00 
     2.47 2.62 2.77 2.92 
        O    O    O  XXX 
 14 Connor Lewis              FR Minnesota Morris       2.66m      2.77m    9-01.00 
     2.47 2.62 2.77 2.92 
        O    O    O  XXX 
 16 Laura Chopp               SO MN State Mankato       2.75m     J2.77m    9-01.00 
     2.47 2.62 2.77 2.92 
        O    O   XO  XXX 
 17 Marit Henckel             FR Gustavus               2.80m      2.62m    8-07.00 
     2.47 2.62 2.77 
        O    O  XXX 
 17 Leah Parker               SR Minnesota Morris       3.07m      2.62m    8-07.00 
     2.47 2.62 2.77 
        O    O  XXX 
 19 Katie Richards            FR Carleton               2.62m     J2.62m    8-07.00 
     2.47 2.62 2.77 
       XO   XO  XXX 
 20 Kelsey Zimmer             FR Gustavus               2.66m     J2.62m    8-07.00 
     2.47 2.62 2.77 
        O  XXO  XXX 
 21 Jamie Johnson             FR Carleton               2.32m     J2.62m    8-07.00 
     2.47 2.62 2.77 
       XO  XXO  XXX 
 -- Stephanie Dunlavy         SO MN Running Club                     DNS            
 -- Nevada Wendlandt          SO Gustavus               2.96m        DNS            
 
Women Long Jump
===============================================================================================
 Meet Record: % 5.56m  4/28/2007   Heather Miller, St. Cloud State             
     Stadium: # 5.73m  2006        Lisa Paulson, MSU Mankato                   
 2011 Winner:   4.94m  4/30/2011   Becca Bryson, Unattached                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Becky Schmidt             SO St. Cloud State        5.71m      5.57m   2.8  18-03.25 
     5.47m(1.6) 5.57m(2.8) FOUL      FOUL      5.49m(2.4) 5.47m(2.4)
  2 Emily Klatt               SR Gustavus               5.26m      5.34m   2.5  17-06.25 
     5.03m(2.4) 5.34m(2.5) 5.14m(2.9) 5.07m(3.5) 5.10m(3.1) 5.18m(2.7)
  3 Janey Helland                Unattached             5.25m      5.24m   3.4  17-02.25 
     4.93m(2.9) 5.24m(3.4) FOUL      5.06m(4.2) 5.09m(1.8) 4.94m(3.6)
  4 Sarah Baker               SR Gustavus               5.13m      5.04m   3.3  16-06.50 
     5.03m(3.1) 5.04m(3.3) 4.98m(2.6) 4.98m(2.4) 4.55m(1.9) 4.65m(2.2)
  5 Lauren Rothschiller       JR Gustavus               5.01m      5.02m   3.4  16-05.75 
     4.74m(3.7) 4.93m(2.9) 5.01m(3.5) 5.02m(3.4) 4.99m(1.8) 5.02m(1.5)
  6 Erica Roelofs             SR Gustavus               4.68m      4.71m   2.9  15-05.50 
     FOUL      FOUL      4.20m(2.0) 4.71m(2.9) 4.60m(1.7) 4.68m(2.8)
  7 Leah Brossoit             FR Gustavus               5.07m     J4.71m   2.3  15-05.50 
     4.61m(3.5) 4.62m(2.9) FOUL      4.21m(1.7) 4.71m(2.3) 4.43m(3.1)
  8 Melissa Craft             FR MN State Mankato       4.70m      4.68m   2.7  15-04.25 
     4.68m(2.7) 4.59m(3.0) 4.52m(3.2)         
  9 Lauren TeBrake            JR Gustavus               4.71m      4.43m   4.0  14-06.50 
     4.21m(3.6) 4.33m(3.2) 4.43m(4.0) 4.14m(1.5) 4.21m(2.5) 4.41m(4.0)
 10 Angie Colonga             FR Gustavus               3.86m      3.90m   3.1  12-09.50 
     3.88m(4.0) 3.71m(3.0) 3.90m(3.1)         
 -- Lindsey Wacholz           JR Sioux Falls            4.90m        DNS   NWI           
 -- Lindsey Elston            SO Sioux Falls            5.17m        DNS   NWI           
 -- Kara Maas                 JR Sioux Falls            4.90m        DNS   NWI           
 -- Anna Veroeven             FR MN State Mankato       5.10m        DNS   NWI           
 -- Tori Rudolph              FR MN State Mankato       4.82m        DNS   NWI           
 -- Kristen Townley           SO Sioux Falls            5.11m        DNS   NWI           
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
 Meet Record: % 11.36m  4/28/2007   Sari Lindeman, Gustavus Adolphus           
     Stadium: # 11.45m  2006        Susan Brown, Macalester                    
 2011 Winner:   11.02m  4/30/2011   Traci Pastoors, St. Thomas                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Emily Klatt               SR Gustavus              10.67m     10.92m   1.6  35-10.00 
     FOUL      10.60m(+0.0) 10.20m(+0.0) 10.83m(+0.0) FOUL      10.92m(1.6)
  2 Anna Veroeven             FR MN State Mankato      11.29m     10.82m   1.7  35-06.00 
     10.66m(+0.0) 10.80m(+0.0) 10.58m(0.9) FOUL      FOUL      10.82m(1.7)
  3 Lauren Rothschiller       JR Gustavus              10.92m     10.71m  -0.8  35-01.75 
     FOUL      10.71m(-0.8) 10.48m(+0.0) FOUL      FOUL      FOUL     
  4 Anna McDevitt             SO Gustavus              10.15m     10.26m  +0.0  33-08.00 
     10.26m(+0.0) 10.07m(-1.8) FOUL      FOUL      10.15m(+0.0) FOUL     
  5 Kristen Townley           SO Sioux Falls            0.27m     10.24m  -2.5  33-07.25 
     10.24m(-2.5) FOUL      10.18m(1.6) 10.20m(+0.0) FOUL      FOUL     
  6 Lindsey Wacholz           JR Sioux Falls            0.27m      9.96m  +0.0  32-08.25 
     9.43m(-0.1) 9.66m(1.9) 9.96m(+0.0) 9.56m(+0.0) 9.52m(-0.8) 9.74m(0.4)
  7 Leah Brossoit             FR Gustavus              10.24m      9.80m  -0.2  32-02.00 
     FOUL      9.67m(+0.0) 9.52m(+0.0) 9.63m(-0.4) 9.40m(+0.0) 9.80m(-0.2)
  8 Angie Colonga             FR Gustavus               9.55m      9.43m   0.9  30-11.25 
     9.43m(0.9) FOUL      9.18m(+0.0) 8.84m(-0.2) FOUL      FOUL     
 -- Lauren TeBrake            JR Gustavus               9.33m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL              
 -- Tori Rudolph              FR MN State Mankato      10.65m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL              
 -- Kara Maas                 JR Sioux Falls            0.26m        DNS   NWI           
 -- Lindsey Elston            SO Sioux Falls            0.27m        DNS   NWI           
 
Women Shot Put
==========================================================================================
 Meet Record: % 14.83m  4/27/2002   Alean Frawley, U of M                      
     Stadium: # 15.05m  2006        Liz Podominick, Minnesota                  
 2011 Winner:   13.45m  4/30/2011   Rebecca Kitzman, St. Cloud St              
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rebecca Kitzman           SR St. Cloud State       13.39m     13.27m   43-06.50 
      FOUL  13.27m  FOUL  FOUL  FOUL  12.84m
  2 Kat Nelson                JR Minnesota Morris      10.68m     11.77m   38-07.50 
      11.36m  11.77m  11.47m  11.03m  11.07m  10.99m
  3 Ashley Ritter             SO St. Cloud State       11.09m     11.50m   37-08.75 
      11.05m  10.76m  11.50m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Katherine Ayers           FR Minnesota-Duluth      11.46m    J11.50m   37-08.75 
      9.47m  10.90m  FOUL  10.43m  FOUL  11.50m
  5 Hannah Turnbull           JR MN State Mankato      11.87m     11.20m   36-09.00 
      10.74m  11.05m  11.11m  FOUL  11.20m  FOUL
  6 Rachel Colter             FR Gustavus              11.29m     11.08m   36-04.25 
      10.54m  11.08m  10.25m  10.22m  9.68m  10.77m
  7 Megan Endresen            SR Gustavus              11.00m     10.85m   35-07.25 
      10.15m  9.98m  9.18m  10.09m  9.43m  10.85m
  8 Briana Hendericks         SO MN State Mankato      11.38m     10.50m   34-05.50 
      10.38m  10.29m  10.50m  FOUL  10.13m  10.33m
  9 Jennifer Hitchcock        FR Minnesota-Duluth      11.18m     10.12m   33-02.50 
      9.03m  10.12m  8.98m  9.17m  9.49m  FOUL
 10 Amber Hosie               SO Minnesota Morris                 10.11m   33-02.00 
      9.65m  10.11m  9.57m         
 11 Jessa Youso               JR Carleton              10.20m      9.96m   32-08.25 
      9.84m  9.01m  9.96m         
 12 Heather Kamps             FR Minnesota Morris      10.54m      9.48m   31-01.25 
      9.36m  9.48m  FOUL         
 13 Katia Vantries            JR Minnesota Morris       9.45m      9.43m   30-11.25 
      9.41m  9.18m  9.43m         
 14 Kaija McMillen            JR Bethany Lutheran       9.95m      9.17m   30-01.00 
      8.58m  8.87m  9.17m         
 -- Morgan Stampley           FR MN State Mankato      11.53m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Marissa Whipple           FR Sioux Falls           12.79m        DNS            
 -- Kaylee McMacken           FR Sioux Falls           11.55m        DNS            
 -- Callie Sawtelle           SO Sioux Falls           13.39m        DNS            
 -- Audom Hathaway            JR MN State Mankato      10.53m        DNS            
 -- Jesse Dunbar              JR Sioux Falls           10.90m        DNS            
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
 Meet Record: % 51.38m  4/24/2010   Liz Podominick, Unattached                 
     Stadium: # 54.32m  2007        Sara Ackman, Unattached                    
 2011 Winner:   47.01m  4/30/2011   Sam Broderius, Gustavus                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rebecca Kitzman           SR St. Cloud State       39.52m     40.94m     134-04 
      37.49m  FOUL  40.94m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Anna Ryan                 SO MN State Mankato      41.52m     40.23m     132-00 
      FOUL  39.45m  40.23m  FOUL  FOUL  39.67m
  3 Allyson Hannemann         SR Gustavus              35.70m     37.35m     122-06 
      FOUL  34.82m  FOUL  FOUL  37.35m  FOUL
  4 Samantha Olson            JR Minnesota-Duluth      38.46m     36.36m     119-03 
      FOUL  32.73m  36.36m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Jackie Brundgardt         FR MN State Mankato      38.00m     36.23m     118-10 
      FOUL  36.23m  FOUL  FOUL  35.79m  FOUL
  6 Jill Kalis                FR Gustavus              33.40m     35.54m     116-07 
      32.56m  FOUL  32.50m  33.11m  35.54m  33.96m
  7 Megan Endresen            SR Gustavus              36.66m     33.17m     108-10 
      29.94m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  33.17m
  8 Audom Hathaway            JR MN State Mankato      35.40m     31.58m     103-07 
      30.30m  FOUL  31.58m  PASS  PASS  PASS
  9 Jessa Youso               JR Carleton              31.51m     30.86m     101-03 
      29.27m  30.74m  30.86m  PASS  PASS  PASS
 10 Amber Hosie               SO Minnesota Morris      33.15m     28.87m      94-09 
      27.05m  28.87m  26.74m         
 11 Katia Vantries            JR Minnesota Morris      30.09m     28.68m      94-01 
      26.85m  28.68m  27.21m         
 12 Tessa Olson               SR Minnesota-Duluth      39.57m     28.52m      93-07 
      28.52m  FOUL  25.58m         
 13 Heather Kamps             FR Minnesota Morris      32.18m     28.01m      91-11 
      28.01m  26.41m  FOUL         
 -- Hannah Turnbull           JR MN State Mankato      36.61m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Ellen Swanson             FR Minnesota-Duluth      29.94m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Katherine Ayers           FR Minnesota-Duluth      39.28m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Kao Sutton                SO Carleton              40.63m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Callie Sawtelle           SO Sioux Falls           40.15m        DNS            
 -- Marissa Whipple           FR Sioux Falls           37.40m        DNS            
 -- Avery Dennis              SR Sioux Falls           41.90m        DNS            
 -- Rachel Kruse              JR Sioux Falls           40.96m        DNS            
 -- Avery Johnson             FR Carleton              27.07m        DNS            
 -- Jennifer Hitchcock        FR Minnesota-Duluth      28.07m        DNS            
 -- Jesse Dunbar              JR Sioux Falls           32.76m        DNS            
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
 Meet Record: % 56.62m  4/30/2005   Liz Alabi, Unattached                      
     Stadium: # 57.90m  2007        April Phillips, Unattached                 
 2011 Winner:   50.59m  4/30/2011   Brenna Coyle, Hamline                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rebecca Kitzman           SR St. Cloud State       49.07m     50.98m     167-03 
      48.12m  50.98m  48.86m  FOUL  48.79m  FOUL
  2 Audom Hathaway            JR MN State Mankato      43.92m     46.61m     152-11 
      43.45m  46.61m  42.82m  40.58m  42.29m  FOUL
  3 Morgan Stampley           FR MN State Mankato      45.18m     46.33m     152-00 
      41.93m  41.96m  46.33m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Megan Stroh               SR Minnesota-Duluth      50.93m     44.93m     147-05 
      FOUL  FOUL  44.93m  44.44m  FOUL  FOUL
  5 Briana Hendericks         SO MN State Mankato      44.21m     44.03m     144-05 
      FOUL  44.03m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Allyson Hannemann         SR Gustavus              40.23m     43.43m     142-06 
      41.22m  43.43m  FOUL  42.72m  43.02m  42.40m
  7 Elizabeth Weiers          FR Gustavus              44.75m     42.39m     139-01 
      39.62m  42.39m  40.70m  42.06m  FOUL  38.31m
  8 Megan Endresen            SR Gustavus              43.12m     42.15m     138-03 
      42.15m  FOUL  36.30m  FOUL  40.87m  FOUL
  9 Kat Nelson                JR Minnesota Morris      40.09m     41.41m     135-10 
      35.05m  36.61m  41.41m  40.32m  40.65m  FOUL
 10 Katia Vantries            JR Minnesota Morris      42.89m     40.73m     133-07 
      34.85m  38.23m  40.73m           
 11 Hannah Turnbull           JR MN State Mankato      38.35m     40.15m     131-09 
      FOUL  39.94m  40.15m           
 12 Anna Ryan                 SO MN State Mankato      40.54m     39.35m     129-01 
      FOUL  39.35m  38.68m         
 13 Kao Sutton                SO Carleton              40.14m     38.99m     127-11 
      36.56m  38.99m  38.75m         
 14 Ashley Ritter             SO St. Cloud State       41.55m     38.95m     127-09 
      FOUL  FOUL  38.95m         
 15 Jackie Brundgardt         FR MN State Mankato      38.45m     38.83m     127-05 
      37.40m  38.83m  FOUL         
 16 Kaylee Maxon              FR Gustavus              37.78m     37.68m     123-07 
      37.68m  37.46m  32.20m         
 17 Samantha Olson            JR Minnesota-Duluth      36.65m     37.65m     123-06 
      FOUL  37.65m  37.50m         
 18 Jill Kalis                FR Gustavus              38.46m     37.28m     122-04 
      36.16m  34.44m  37.28m         
 19 Katherine Ayers           FR Minnesota-Duluth      39.25m    J37.28m     122-04 
      FOUL  33.89m  37.28m         
 20 Amber Hosie               SO Minnesota Morris      35.10m     35.72m     117-02 
      33.93m  35.72m  34.02m         
 21 Heather Kamps             FR Minnesota Morris      32.19m     34.21m     112-03 
      29.02m  34.19m  34.21m         
 22 Avery Johnson             FR Carleton              35.00m     33.77m     110-09 
      32.26m  32.85m  33.77m         
 23 Ellen Swanson             FR Minnesota-Duluth      32.25m     33.06m     108-05 
      32.05m  33.06m  32.91m         
 24 Kahsha Hyde               SO Minnesota Morris      29.94m     28.86m      94-08 
      28.68m  28.75m  28.86m         
 -- Tessa Olson               SR Minnesota-Duluth      42.92m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Marissa Whipple           FR Sioux Falls           37.10m        DNS            
 -- Kaylee McMacken           FR Sioux Falls           42.69m        DNS            
 -- Jennifer Hitchcock        FR Minnesota-Duluth      28.08m        DNS            
 -- Kaylie Clark              SO Minnesota Morris      43.19m        DNS            
 -- Rachel Kruse              JR Sioux Falls           48.66m        DNS            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
 Meet Record: % 41.45m  4/28/2001   Jane Backes, St. Cloud State               
     Stadium: # 44.53m  2007        Lisa Brown, Gustavus                       
 2011 Winner:   37.48m  4/30/2011   Kaylie Clark, Minnesota Mo                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kaylie Clark              SO Minnesota Morris      42.64m     36.76m     120-07 
      35.74m  35.64m  FOUL  36.76m      
  2 Anna Veroeven             FR MN State Mankato      31.82m     32.30m     106-00 
      32.22m  32.30m  29.04m  30.35m      
  3 Anna Ryan                 SO MN State Mankato      33.37m     30.67m     100-07 
      FOUL  FOUL  30.67m  FOUL      
  4 Avery Johnson             FR Carleton              31.01m     30.65m     100-07 
      27.73m  25.25m  FOUL  30.65m      
  5 Rachel Colter             FR Gustavus              34.28m     29.48m      96-09 
      29.48m  FOUL  28.25m  FOUL      
  6 Samantha Olson            JR Minnesota-Duluth      31.47m     29.25m      95-11 
      29.25m  28.62m  28.37m  28.24m      
  7 Janey Helland                Unattached            32.00m    J29.25m      95-11 
      FOUL  29.25m  22.63m  27.87m      
  8 Amber Hosie               SO Minnesota Morris      32.90m     27.43m      90-00 
      23.40m  27.18m  23.19m  27.43m      
  9 Laura Secor                  Unattached                       27.21m      89-03 
      24.13m  24.03m  27.21m  25.84m      
 10 Jessa Youso               JR Carleton              28.59m     26.68m      87-06 
      FOUL  22.56m  FOUL  26.68m      
 11 Briana Hendericks         SO MN State Mankato      29.76m     25.66m      84-02 
      25.66m  FOUL  FOUL  23.14m      
 12 Jennifer Hitchcock        FR Minnesota-Duluth      27.17m     24.44m      80-02 
      24.44m  22.43m  19.81m  19.69m      
 13 Sara Lundgren             FR Gustavus              20.00m     21.98m      72-01 
      18.71m  FOUL  21.98m  21.02m      
 14 Amy Wenzel                SR Augsburg                         21.62m      70-11 
      21.62m  20.46m  19.54m  19.52m      
 15 Kaylee Maxon              FR Gustavus              24.10m     21.07m      69-01 
      FOUL  21.07m  19.06m  FOUL      
 16 Ellen Swanson             FR Minnesota-Duluth                 20.22m      66-04 
      20.22m  19.39m  17.65m  FOUL       
 17 Elizabeth Weiers          FR Gustavus              23.29m     17.98m      59-00 
      FOUL  17.98m  FOUL  FOUL      
 -- Aubrie Bowers             JR MN State Mankato      25.68m        DNS            
 
Men 100 Meter Dash
=================================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
 Meet Record: % 10.52  4/28/2001   Jerry Washington, Gustavus Adolphus         
     Stadium: # 10.52  2002        Jerry Washington, Gustavus                  
 2011 Winner:   11.41  4/30/2011   Bradley Wiest, Unattached                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Rick Wolke                JR Augsburg               11.00      11.09Q -0.3  4 
  2 Blair Riegel              SO Gustavus               10.80      11.22Q  0.8  1 
  3 Tendeh Brownell           SO St. Cloud State        10.86      11.33Q  1.4  3 
  4 Leandro Dower             JR Minnesota Morris       11.11      11.41Q -1.9  2 
  5 Leon Cheneyon             JR St. Cloud State        11.12      11.26q  0.8  1  11.253
  6 Sam Kettenhofen           JR Minnesota              11.20      11.26q  0.8  1  11.257
  7 Matt Dvorak               SR Gustavus               10.97      11.27q -0.3  4 
  8 Kendrick Hall             SO Gustavus               11.65      11.42q  0.8  1 
  9 Fabien Dubbe              FR Augsburg               11.30      11.48q -0.3  4 
 10 Phillip Butler            SO Gustavus               11.24      11.49   1.4  3 
 11 Lucas Mathe               SR St. Cloud State        11.33      11.61  -1.9  2 
 12 Mike Harley               FR Augsburg               11.65      11.64  -1.9  2  11.632
 13 Joe Arnold                SR Augsburg               11.30      11.64  -0.3  4  11.634
 14 Tanner Enter              FR Minnesota Morris       11.21      11.65  -1.9  2 
 15 Derek Barett              JR St. Cloud State        11.40      11.66  -1.9  2 
 16 Alfonso Scott             SO St. Cloud State        11.31      11.72   1.4  3 
 17 Garo Anguiano-Sainz       FR Carleton               11.90      11.78  -0.3  4 
 18 Jeffrey Dubose            SO Gustavus               11.47      11.79   1.4  3 
 19 Alex Obanor               FR Augsburg               11.52      11.84  -0.3  4 
 20 C J. Dale                 JR Carleton               11.66      11.90   0.8  1 
 21 Ian Reeves                FR Carleton               11.87      11.91  -0.3  4  11.907
 22 Nicholas Solberg          FR Minnesota Morris       11.58      11.91   1.4  3  11.910
 23 Steven Parker             SO St. Cloud State        11.33      11.92   0.8  1 
 24 Evan McNeil               FR Carleton               11.93      11.98  -1.9  2 
 25 Jordan Butler             JR Carleton               11.91      12.01   1.4  3 
 26 Andrew Burroughs          JR Minnesota Morris       11.55      12.04  -0.3  4 
 27 Preston Carlisle          FR Carleton               11.96      12.11   0.8  1 
 28 Jeremy Davis              SR St. Cloud State        11.80      12.13  -1.9  2 
 29 Trevor Rodriguez-Sotelo   JR Augsburg               12.06      12.36  -1.9  2 
 -- Zeke Miller               JR Minnesota Morris       11.36        DNS   0.8  1 
 -- Jamari Wright                Unattached             11.80        DNS   1.4  3 
 -- Kaleb Lindsey                Unattached             10.83        DNS  -1.9  2 
 -- Wulue Zelee               SO MN State Mankato       11.10        DNS   1.4  3 
 -- Jordan Fowler-Wacholz     FR Bethany Lutheran       11.93        DNS   0.8  1 
 -- Lucky Phousirith          FR Minnesota-Duluth                    DNS  -0.3  4 
 -- Zachary Fick              SO Bethany Lutheran       12.54        DNS   1.4  3 
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: % 10.52  4/28/2001   Jerry Washington, Gustavus Adolphus         
     Stadium: # 10.52  2002        Jerry Washington, Gustavus                  
 2011 Winner:   11.41  4/30/2011   Bradley Wiest, Unattached                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Tendeh Brownell           SO St. Cloud State        11.33      11.00   0.5 
  2 Rick Wolke                JR Augsburg               11.09      11.04   0.5 
  3 Leon Cheneyon             JR St. Cloud State        11.26      11.08   0.5 
  4 Matt Dvorak               SR Gustavus               11.27      11.18   0.5 
  5 Sam Kettenhofen           JR Minnesota              11.26      11.21   0.5 
  6 Leandro Dower             JR Minnesota Morris       11.41      11.33   0.5 
  7 Blair Riegel              SO Gustavus               11.22      11.34   0.5  11.331
  8 Phillip Butler            SO Gustavus               11.49      11.34   0.5  11.340
  9 Kendrick Hall             SO Gustavus               11.42      11.52   0.5 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
 Meet Record: % 21.47  4/26/2003   Tom Gerding, Unattached                     
     Stadium: # 21.28  2002        Jerry Washington, Gustavus                  
 2011 Winner:   21.60  4/30/2011   Jerrell Hancock, Unattached                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Leandro Dower             JR Minnesota Morris       22.17      22.63  -0.2  1 
  2 Frank Falzone             FR Minnesota              22.40      22.66  -0.2  1 
  3 Leon Cheneyon             JR St. Cloud State        22.36      22.69  -0.2  1 
  4 Tendeh Brownell           SO St. Cloud State        22.14      22.74  -0.2  1 
  5 Garo Anguiano-Sainz       FR Carleton               23.17      23.34  -1.6  2 
  6 Blair Riegel              SO Gustavus               22.27      23.38  -0.2  1 
  7 Kendrick Hall             SO Gustavus               23.32      23.40  -1.6  2 
  8 Zeke Miller               JR Minnesota Morris       22.45      23.44  -0.2  1 
  9 Matt Dvorak               SR Gustavus               22.70      23.45  -0.2  1 
 10 Tanner Enter              FR Minnesota Morris       23.21      23.64  -1.6  2 
 11 Jeffrey Dubose            SO Gustavus               23.41      23.88  -1.6  2 
 12 Jordan Butler             JR Carleton               24.00      23.95   1.3  3 
 13 James Morrissey           SR Carleton               23.47      23.97  -1.6  2 
 14 Nicholas Solberg          FR Minnesota Morris       23.98      24.14   1.3  3  24.134
 15 C J. Dale                 JR Carleton               23.64      24.14   1.3  3  24.139
 16 Jordan Washam             SO Carleton               24.12      24.24   1.3  3 
 17 Alfonso Scott             SO St. Cloud State        23.40      24.34  -1.6  2 
 18 Josh Lozancich            JR Minnesota Morris       23.89      24.63   1.3  3 
 19 Ian Reeves                FR Carleton               24.38      24.82   1.3  3 
 20 Steven Parker             SO St. Cloud State        23.60      24.84  -1.6  2 
 21 Preston Carlisle          FR Carleton               24.55      24.87  -1.3  4 
 22 Alex Obanor               FR Augsburg               24.41      25.04   1.3  3 
 23 Trevor Rodriguez-Sotelo   JR Augsburg               24.73      25.20  -1.3  4 
 24 Jordan Fowler-Wacholz     FR Bethany Lutheran                  25.65  -1.3  4 
 -- Lucky Phousirith          FR Minnesota-Duluth                    DNS  -1.3  4 
 -- John Spray                FR Augsburg               25.00        DNS  -1.3  4 
 -- Mike Harley               FR Augsburg               23.27        DNS  -1.6  2 
 -- Wulue Zelee               SO MN State Mankato       23.10        DNS  -0.2  1 
 -- David Johnson             SR Gustavus               24.02        DNS   1.3  3 
 -- Michael Austin            JR Carleton                            DNS  -1.3  4 
 -- Jon Lenz                     Unattached             23.76        DNS   1.3  3 
 -- Zachary Fick              SO Bethany Lutheran       25.75        DNS  -1.3  4 
 -- Kaleb Lindsey                Unattached             22.36        DNS  -0.2  1 
 -- Andrew Burroughs          JR Minnesota Morris       23.41        DNS  -1.6  2 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: % 48.14  4/26/2003   Mathew Shannon, Augsburg                    
     Stadium: # 48.14  4/26/2003   Matt Shannon, Augsburg                      
 2011 Winner:   51.49  4/30/2011   Isaac Tut, St. Olaf                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Frank Falzone             FR Minnesota              49.25      48.99  
  2 Joe Arnold                SR Augsburg               49.74      49.44  
  3 Arafat Akinlabi           FR Carleton               52.68      52.44  
  4 Phil Juda                 JR Carleton               58.00      59.35  
 -- Zach Van Orsdel           FR Gustavus               55.41        DNF  
 -- Kenny Schofield           SO Minnesota              50.90        SCR  
 -- David Johnson             SR Gustavus               51.78        SCR  
 -- Logan Markuson            FR Minnesota              49.79        SCR  
 -- Zachary Fick              SO Bethany Lutheran       57.41        SCR  
 -- Juan Garcia               SO Bethany Lutheran                    SCR  
 -- Kaleb Lindsey                Unattached             49.97        SCR  
 -- Dylan Cheever             JR Carleton               53.54        SCR  
 -- Rick Wolke                JR Augsburg               49.38        SCR  
 -- Jordan Butler             JR Carleton               52.95        SCR  
 -- Luke Iverson              FR Augsburg               53.55        SCR  
 -- Fabien Dubbe              FR Augsburg               50.52        SCR  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: % 1:51.39  4/24/2004   Toby Henkels, Team USA Minnesota          
     Stadium: # 1:51.39  4/24/2004   Toby Henkels, Team USA Minnesota          
 2011 Winner:   2:01.94  4/30/2011   Brian Gooley, Unattached                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Bolland              Unattached           1:56.00    1:57.13  
  2 Eric Jorgenson            SO Gustavus             1:54.54    1:57.16  
  3 Kevin Chan                FR Gustavus             2:00.10    1:57.52  
  4 Kevin Andresen            SR St. Cloud State      1:56.00    1:57.83  
  5 Lucas Windholz            SR St. Cloud State      1:56.00    1:57.90  
  6 Ken Broden                FR Minnesota Morris     1:59.23    2:00.07  
  7 Abdirashid Mohamed        SR St. Cloud State      1:57.00    2:00.45  
  8 Luke Iverson              FR Augsburg             2:00.89    2:00.79  
  9 Josh Campbell             JR Carleton             2:03.45    2:00.95  
 10 Brian Spisiak             JR Carleton             2:03.50    2:01.37  
 11 Craig Huhtala             SO MN Running Club      2:00.00    2:01.87  
 12 Ben Pynnonen              SO MN Running Club      2:04.00    2:02.22  
 13 Alex Hintz                FR Bethel               1:59.53    2:02.33  
 14 Sam Fransen               SO Gustavus             2:02.15    2:03.42  
 15 Paul Greenwood            SO St. Cloud State      1:59.00    2:03.60  
 16 Spencer Hinseth           JR Bethel               1:58.70    2:05.39  
 17 Ryan Cook                 SO Augsburg             2:05.42    2:05.74  
 18 Willie Wachutka           FR Minnesota Morris     2:10.45    2:06.20  
 19 Cristian Raether          SR Gustavus             2:13.18    2:09.32  
 20 Robert Ahrens             FR Bethany Lutheran     2:20.30    2:09.54  
 21 Schuyler Canfield         FR Gustavus             2:07.39    2:10.63  
 22 Daniel Gronau             SO Gustavus             2:11.43    2:10.81  
 23 Ben Levy                  FR Carleton             2:13.78    2:12.37  
 24 Ian Buck                  FR Minnesota Morris                2:15.58  
 25 Bill Grimm                FR Carleton             2:14.39    2:15.59  
 26 Bailey Denzer             FR Minnesota Morris                2:22.23  
 27 Joshua Becker             SO Bethany Lutheran     2:47.15    2:44.25  
 -- Andrew Pettengill         FR Gustavus             2:11.10        DNS  
 -- Nicholas Emmans           SO MN State Mankato     1:56.50        DNS  
 -- Dillon Emo                FR Gustavus             2:09.00        DNS  
 -- Mammed Nurie              FR St. Cloud State      1:57.00        DNS  
 -- Charles Abraham           SO Minnesota Morris     2:12.20        DNS  
 -- Edward Van Pelt           SO MN State Mankato     1:56.50        DNS  
 -- Kole Seiler               JR North Dakota St      1:53.87        DNS  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: % 4:02.73  4/30/2005   Ben Klungtvedt, MN State Mankato          
     Stadium: # 3:54.82  2003        Jon Ortloff, MSU Mankato                  
 2011 Winner:   4:08.82  4/30/2011   Brian Gooley, Unattached                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kevin Andresen            SR St. Cloud State      4:02.00    4:06.58  
  2 Lucas Windholz            SR St. Cloud State      4:04.00    4:07.47  
  3 Kyle Severson             SO MN Running Club      4:12.00    4:09.29  
  4 Tanner Davenport          SO Gustavus             4:16.08    4:09.49  
  5 Eric Schmidt                 Unattached           4:15.00    4:14.38  
  6 Connor Jackson            FR Carleton             4:13.43    4:15.36  
  7 Cullen Shanrock           FR Gustavus             4:14.08    4:16.25  
  8 Paul Greenwood            SO St. Cloud State      4:12.00    4:16.36  
  9 Leighton Becher           FR Gustavus             4:14.08    4:18.87  
 10 Matt Carlson              FR Gustavus             4:17.00    4:20.67  
 11 Ben Weiner                JR Gustavus             4:19.40    4:23.28  
 12 Robert Foster                Unattached                      4:25.11  
 13 Oliver Heywood            FR Carleton                        4:31.68  
 14 Thomas Brenberg           SO Gustavus             4:27.25    4:33.96  
 15 Tom Mountain              SO St. Cloud State     10:02.00    4:35.79  
 16 Robert Ahrens             FR Bethany Lutheran     4:46.57    4:37.84  
 17 Anthony White             SO Minnesota Morris     4:42.30    4:38.81  
 18 Aaron Goemann             SO Minnesota Morris                4:42.06  
 19 Declan McCrory            FR Minnesota Morris     4:42.30    4:45.70  
 20 Bailey Denzer             FR Minnesota Morris                4:49.64  
 21 Ian Buck                  FR Minnesota Morris                4:54.94  
 22 Joshua Becker             SO Bethany Lutheran     5:25.04    5:33.75  
 -- Charles Abraham           SO Minnesota Morris     4:24.53        DNS  
 -- Kyle Billett              SO Minnesota Morris                    DNS  
 -- Martin Joyce              FR North Dakota St      4:00.00        DNS  
 -- Steven Forsythe           FR MN Running Club      4:30.00        DNS  
 -- Brian Gooley              SO MN Running Club      4:05.00        DNS  
 -- Evan Johnson              SR Carleton                            DNS  
 -- Peter Hogenson            FR MN Running Club      4:06.00        DNS  
 -- Joseph Renier             SO Gustavus             4:23.29        DNS  
 -- Chad Claybaugh            SO Gustavus             4:21.18        DNS  
 -- Ian Gibbs-Hall            JR Gustavus             4:25.00        DNS  
 -- Grant Schouten            SO Sioux Falls          4:40.00        DNS  
 -- Tyler Voss                SO Sioux Falls          4:23.00        DNS  
 -- Ryan Ness                 SO MN State Mankato     4:06.00        DNS  
 -- Dan Gerber                SR Augsburg             4:25.00        DNS  
 -- Ryan Cook                 SO Augsburg             4:27.63        DNS  
 -- Blake Stevensen           SO Sioux Falls          4:05.00        DNS  
 
Men 1 Mile Run Alumni
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 John Leaf                    Unattached                      4:55.58  
  2 Mark Hartman                 Gustavus Alumni                 5:05.87  
  3 Kurt Prieve                  Unattached                      5:07.43  
  4 James Sorenson               Unattached                      5:08.19  
  5 Nate Porath                  Unattached                      5:17.33  
  6 Carson Smith                 Gustavus Alumni                 5:19.53  
  7 Justin Lund                  Unattached                      5:22.72  
  8 Andrew Tilman                Unattached                      5:25.95  
  9 Colin Rust                   Unattached                      5:57.39  
 -- Paul Sellers                 Unattached                          DNS  
 -- Chris Ward                   Unattached                          DNS  
 -- Alex Zupan                   Unattached                          DNS  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: % 15:11.96  4/30/2005   Eric Atkinson, UM Duluth                 
     Stadium: # 14:49.03  2011        Tom Sederquist, Concordia-Moorhead       
 2011 Winner:   15:40.95  4/30/2011   Thomas Becker, Minn State M              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peter Hogenson            FR MN Running Club     15:22.00   15:10.47% 
  2 Jacob Ball                   Unattached          15:20.00   15:22.56  
  3 York Thomas               SR MN State Mankato    15:36.00   15:23.59  
  4 Grady Anderson            FR North Dakota St     15:45.00   15:39.59  
  5 Jake Henderson            SR North Dakota St     15:50.00   15:49.13  
  6 Dan Peters                SO MN Running Club     16:27.00   16:11.85  
  7 Jeremy Anderson              Unattached          15:50.00   16:20.73  
  8 Jon Kasprisin             SR Gustavus            16:45.82   16:43.81  
 -- Brett Kelly               FR North Dakota St     15:58.00        DNS  
 -- Dan Gerber                SR Augsburg            16:26.87        DNS  
 -- Adam Noll                 SR MN State Mankato    15:49.00        DNS  
 -- Andrew Fillmore           SR North Dakota St     15:50.35        DNS  
 
Men 110 Meter Hurdles
=================================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: % 14.62  4/28/2001   Desman Oakley, Augsburg                     
     Stadium: # 14.62  2001        Eric Klinker, Macalester                    
     Stadium: # 14.62  4/28/2001   Desman Oakley, Augsburg                     
 2011 Winner:   14.70  4/30/2011   Alex Migit, Unattached                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Steve Groskreutz          SR Gustavus               15.23      15.51Q  1.0  2 
  2 Jon Lenz                     Unattached             15.47      15.56Q  0.3  1 
  3 Marc Sizer                JR Minnesota-Duluth       15.82      15.88q  0.3  1 
  4 Matt Flotterud            SO Gustavus               16.30      16.09q  1.0  2 
  5 Ryan DeRoeck              SO Minnesota Morris       15.89      16.17q  1.0  2 
  6 Nathan Harder             SO Minnesota Morris       15.43      16.21q  1.0  2 
  7 Tiwa Ajibewa              SO Minnesota Morris       17.33      16.90q  0.3  1 
  8 C J. Dale                 JR Carleton               16.67      17.48q  0.3  1 
  9 Terrance Chastan-Davis    SO Minnesota Morris       17.55      18.04q  1.0  2 
 10 Dylan Cheever             JR Carleton               18.05      18.46   0.3  1 
 11 Garo Anguiano-Sainz       FR Carleton               17.28      18.52   0.3  1 
 -- Christian Kolb               Unattached             17.60        DNS   1.0  2 
 -- Alex Migit                SR Minnesota              14.70        DNS   0.3  1 
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: % 14.62  4/28/2001   Desman Oakley, Augsburg                     
     Stadium: # 14.62  2001        Eric Klinker, Macalester                    
     Stadium: # 14.62  4/28/2001   Desman Oakley, Augsburg                     
 2011 Winner:   14.70  4/30/2011   Alex Migit, Unattached                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Jon Lenz                     Unattached             15.56      15.37   1.1 
  2 Steve Groskreutz          SR Gustavus               15.51      15.48   1.1 
  3 Marc Sizer                JR Minnesota-Duluth       15.88      15.89   1.1 
  4 Nathan Harder             SO Minnesota Morris       16.21      15.97   1.1 
  5 Ryan DeRoeck              SO Minnesota Morris       16.17      16.15   1.1 
  6 Matt Flotterud            SO Gustavus               16.09      16.16   1.1 
  7 Tiwa Ajibewa              SO Minnesota Morris       16.90      16.81   1.1 
  8 Terrance Chastan-Davis    SO Minnesota Morris       18.04      21.08   1.1 
 -- C J. Dale                 JR Carleton               17.48        DNS   1.1 
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
 Meet Record: % 54.02  4/24/2010   Jon Lenz, Minnesota                         
     Stadium: # 53.48  2002        Andrew Hillard, St. Thomas                  
 2011 Winner:   54.72  4/30/2011   Alex Migit, Unattached                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Steve Groskreutz          SR Gustavus               54.30      53.98%  1 
  2 Jon Lenz                     Unattached             54.83      54.33   1 
  3 Alex Migit                SR Minnesota              54.00      55.27   1 
  4 Jeremy Davis              SR St. Cloud State        54.44      55.91   1 
  5 Goaner Deng                  Unattached             56.00      57.07   1 
  6 Justin McMurtry              Unattached             57.20      57.47   1 
  7 Tiwa Ajibewa              SO Minnesota Morris       58.74    1:00.09   2 
  8 Scott Williams            FR Gustavus               58.41    1:00.54   2 
  9 Anders Bowman             SR Gustavus               57.00    1:00.85   1 
 10 Terrance Chastan-Davis    SO Minnesota Morris     1:02.24    1:01.35   2 
 11 Tyler Beckett                Unattached           1:02.00    1:04.91   2 
 -- Brent Lundgren            SR Minnesota-Duluth       58.83        DNS   2 
 -- Derek Barett              JR St. Cloud State        57.00        DNS   1 
 -- Ryan Todhunter            JR Minnesota              54.00        DNS   1 
 -- Jack Baglio                  Unattached             59.01        DNS   2 
 -- Andy Heffele              JR Minnesota-Duluth     1:02.41        DNS   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
 Meet Record: % 9:13.1h  4/26/2003   Robb Winterfeld, MN Duluth                
     Stadium: # 9:06.09  2007        Travis Bristow, Hamline                   
 2011 Winner:   9:43.94  4/30/2011   Tyler Iverson, St. Thomas                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Andrew Fillmore           SR North Dakota St      9:30.00    9:25.64  
  2 Brett Kelly               FR North Dakota St      9:35.90    9:34.94  
  3 Anders Bowman             SR Gustavus             9:50.00    9:36.44  
  4 Eric Jorgenson            SO Gustavus            10:03.97    9:50.14  
  5 James Sorenson               Unattached                      9:54.14  
  6 Brenden Huber                Unattached          10:15.00    9:55.84  
  7 Preston Tomlinson         JR Gustavus            10:21.68   10:15.64  
  8 Tom Mountain              SO St. Cloud State                10:24.14  
 -- Anders Culver             JR Gustavus            11:27.60        DNS  
 -- Jake Henderson            SR North Dakota St                     DNS  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: % 41.89  4/26/2003   Gustavus Adolphus, Gustavus Adolphus        
     Stadium: # 41.23  2002        St. Thomas, St. Thomas                      
 2011 Winner:   43.51  4/30/2011   Unattached, Unattached                      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gustavus  'A'                                       43.40      42.37  
  2 St. Cloud State  'A'                                42.30      43.01  
  3 Minnesota Morris  'A'                               43.19      44.39  
 -- Gustavus Alumni  'A'                                              DQ   Exchange 1-2
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: % 3:20.92  4/28/2007   U of Minnesota, U of Minnesota            
     Stadium: # 3:15.73  2002        St. Thomas, St. Thomas                    
 2011 Winner:   3:28.10  4/30/2011   Gustavus, Gustavus                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Augsburg  'B'                                     3:32.00    3:27.38  
  2 Gustavus  'B'                                     3:30.00    3:30.70  
  3 Minnesota Morris  'A'                             3:27.33    3:31.87  
  4 Minnesota Running Club  'A'                       3:38.00    3:36.94  
  5 Gustavus  'C'                                     3:33.00    3:37.71  
  6 Gustavus  'D'                                     3:37.00    3:47.97  
  7 Gustavus Alumni  'A'                                         3:54.17  
 -- Sioux Falls  'A'                                  3:40.00        DNS  
 -- Gustavus  'A'                                     3:24.26        DNS  
 
Men High Jump
==========================================================================================
 Meet Record: % 2.07m  4/26/2003   John Albert, Minnesota                      
     Stadium: # 2.17m  2010        Garrett Huyle, Unattached                   
 2011 Winner:   2.03m  4/30/2011   Derek Jerde, Unattached                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dustin McColley           JR St. Cloud State        2.03m      2.01m    6-07.00 
     1.95 1.98 2.01 2.04 
        O  PPP    O  XXX 
  2 Mike Harley               FR Augsburg               2.00m      1.90m    6-02.75 
     1.85 1.90 1.95 
        O    O  XXX 
  3 Ryan DeRoeck              SO Minnesota Morris       1.93m     J1.90m    6-02.75 
     1.85 1.90 1.95 
        O  XXO  XXX 
  4 Bradley Parent            JR Minnesota              2.00m      1.85m    6-00.75 
     1.85 1.90 
        O  XXX 
  5 Naga Rumicho              SO Gustavus               1.86m      1.80m    5-10.75 
     1.75 1.80 1.85 
        O    O  XXX 
  5 Dylan Cheever             JR Carleton               1.87m      1.80m    5-10.75 
     1.70 1.75 1.80 1.85 
        O    O    O  XXX 
  7 Lobo James                SO Carleton               1.86m     J1.80m    5-10.75 
     1.70 1.75 1.80 1.85 
        O   XO   XO  XXX 
  8 Andy Heffele              JR Minnesota-Duluth       1.83m     J1.80m    5-10.75 
     1.75 1.80 1.85 
        O  XXO  XXX 
  9 John Spray                FR Augsburg               1.80m      1.75m    5-08.75 
     1.70 1.75 1.80 
        O   XO  XXX 
 -- Matt Flotterud            SO Gustavus               1.79m         NH            
     1.75 
      XXX 
 -- Derek Jerde               SO Minnesota              2.10m         NH            
     1.98 
      XXX 
 -- Nathan Harder             SO Minnesota Morris       1.73m         NH            
     1.70 
      XXX 
 -- Zachary Fick              SO Bethany Lutheran                    DNS            
 -- Chris Williams            FR Carleton               1.81m        DNS            
 -- Roderic Strozier          SO Gustavus               1.67m        DNS            
 -- Evan McNeil               FR Carleton               1.60m        DNS            
 -- Cameron Clause            SO Gustavus               1.76m        DNS            
 -- John Walfoort             FR MN State Mankato       1.72m        DNS            
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
 Meet Record: % 4.90m  4/26/2003   A.J. Petersen, MN State Mankato             
 Meet Record:   4.90m  4/25/2009   Daniel Drewek, UW-Stout                     
     Stadium: # 4.96m  2010        Dan Novak, MSU Mankato                      
 2011 Winner:   4.85m  4/30/2011   Adam Isakson, Unattached                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Logan Markuson            FR Minnesota              4.90m      5.01m#  16-05.25 
     4.61 4.76 4.91 5.01 5.11 
        O   XO   XO   XO  XXX 
  2 Jesse Morrow              JR North Dakota St        5.11m      4.91m%  16-01.25 
     4.76 4.91 5.01 5.11 
        O  XXO  PPP  XXX 
  3 Zach Siegmeier            SO Minnesota              5.10m     J4.91m%  16-01.25 
     4.76 4.91 5.01 
       XO  XXO  XXX 
  4 Joe Bredahl               SR North Dakota St        5.05m      4.76m   15-07.25 
     4.76 4.91 
        O  XXX 
  5 Brock Larson              FR North Dakota St        5.05m     J4.76m   15-07.25 
     4.76 4.91 
      XXO  XXX 
  6 David Lindenberg             Unattached             4.60m      4.61m   15-01.50 
     4.61 4.76 
       XO  XXX 
  7 Nick Yenser               SR MN State Mankato       4.74m     J4.61m   15-01.50 
     4.31 4.46 4.61 4.76 
        O   XO   XO  XXX 
  8 Andrew Fuller             SR St. Cloud State        4.59m     J4.61m   15-01.50 
     4.31 4.46 4.61 4.76 
        O   XO  XXO  XXX 
  9 Adam Isakson                 Unattached             4.80m      4.46m   14-07.50 
     4.46 4.61 
        O  XXX 
 10 Lucas Mathe               SR St. Cloud State        4.14m     J4.46m   14-07.50 
     4.01 4.16 4.31 4.46 4.61 
        O   XO   XO    O  XXX 
 11 Cameron Clause            SO Gustavus               4.65m     J4.46m   14-07.50 
     4.31 4.46 4.61 
        O  XXO  XXX 
 12 Josh Hendricks            JR Bethel                 4.35m      4.31m   14-01.75 
     4.01 4.16 4.31 4.46 
       XO   XO    O  XXX 
 13 Nick Weis                 FR North Dakota St                  J4.31m   14-01.75 
     4.31 4.46 
       XO  XXX 
 14 Jeffrey Dubose            SO Gustavus                         J4.31m   14-01.75 
     3.71 3.86 4.01 4.16 4.31 4.46 
        O    O  XXO   XO  XXO  XXX 
 15 Brendan Johnson              Unattached             4.55m      4.16m   13-07.75 
     4.16 4.31 
        O  XXX 
 16 Evan McNeil               FR Carleton               4.12m      4.01m   13-01.75 
     4.01 4.16 
      XXO  XXX 
 16 Brian Davies              SR Bethel                 4.26m      4.01m   13-01.75 
     3.86 4.01 4.16 
        O  XXO  XXX 
 18 Kenny Schofield           SO Minnesota              4.00m      3.86m   12-08.00 
     3.71 3.86 4.01 
      XXO    O  XXX 
 19 Matt Flotterud            SO Gustavus               3.95m      3.71m   12-02.00 
     3.41 3.56 3.71 3.86 
       XO    O   XO  XXX 
 19 Ryan Leverington          FR Minnesota-Duluth       3.90m      3.71m   12-02.00 
     3.56 3.71 3.86 
       XO   XO  XXX 
 21 Lucky Phousirith          FR Minnesota-Duluth       3.45m      3.56m   11-08.00 
     3.41 3.56 3.71 
       XO   XO  XXX 
 22 Drew Hood                    Unattached                        3.41m   11-02.25 
     3.41 3.56 
       XO  XXX 
 -- Nolan Berg                SR North Dakota St        4.85m         NH            
     4.61 
      XXX 
 -- Gabe Hymer                SR Bethel                 4.65m         NH            
     4.31 
      XXX 
 -- David Allison             FR Bethel                 3.31m         NH            
     3.41 
      XXX 
 -- Shawn Francis                Unattached             5.20m         NH            
     5.01 
      XXX 
 -- Matt Lueck                FR Minnesota-Duluth       4.35m         NH            
     4.16 
      XXX 
 -- Riley Niebuhr             FR Minnesota-Duluth       4.20m         NH            
     3.71 
      XXX 
 -- Riley Myers               SO St. Cloud State        4.14m        DNS            
 -- Josh Owens                JR Gustavus               5.00m        DNS            
 -- Anthony Puckett           SO Bethel                 4.65m        DNS            
 -- Christian Kolb               Unattached             4.34m        DNS            
 -- Dan Novak                 JR MN State Mankato       5.10m        DNS            
 -- Jason Beutz                  Unattached             4.57m        DNS            
 
Men Long Jump
===============================================================================================
 Meet Record: % 7.45m  4/24/2004   Tyrone Minor, Chizel T.C.                   
     Stadium: # 7.45m  4/24/2004   Tyrone Minor, Chizel T.C.                   
 2011 Winner:   6.78m  4/30/2011   Blair Riegel, Gustavus                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Kenny Schofield           SO Minnesota              6.50m      6.53m   4.1  21-05.25 
     6.23m(2.0) 5.87m(3.8) 6.26m(3.9) 5.98m(3.8) 6.53m(4.1) 6.43m(3.0)
  2 Sam Kettenhofen           JR Minnesota              7.26m     J6.53m   2.6  21-05.25 
     FOUL      FOUL      6.53m(2.6) FOUL      6.32m(3.7) 6.30m(2.4)
  3 Cameron Clause            SO Gustavus               6.40m      6.22m   3.6  20-05.00 
     6.22m(3.6) FOUL(3.1) 6.12m(3.2) PASS      PASS      PASS     
  4 Randy Khieu               SO MN State Mankato       6.09m      6.19m   3.0  20-03.75 
     6.19m(3.0) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
  5 Ian Karlsrud              SO Minnesota Morris       5.83m      5.93m   2.4  19-05.50 
     FOUL      FOUL      5.93m(2.4) FOUL      5.90m(4.9) 5.83m(2.9)
  6 Jordan Fowler-Wacholz     FR Bethany Lutheran       5.88m      5.91m   3.5  19-04.75 
     5.91m(3.5) 5.87m(2.0) 5.59m(2.0) 5.52m(2.0) 5.43m(2.0) 5.61m(4.5)
  7 Evan McNeil               FR Carleton               5.99m      5.90m   2.3  19-04.25 
     FOUL      5.76m(2.5) FOUL      4.91m(2.2) 5.65m(2.9) 5.90m(2.3)
  8 Ben Schield               SR Minnesota Morris       5.73m      5.67m   2.2  18-07.25 
     5.47m(2.4) FOUL      FOUL      5.38m(2.5) 5.53m(2.7) 5.67m(2.2)
  9 Tuomas Aleksi Moran       SO Gustavus               5.67m      5.48m   2.8  17-11.75 
     FOUL      5.30m(1.4) 5.48m(2.8) PASS      PASS      PASS     
 -- John Spray                FR Augsburg               5.79m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL              
 -- Dustin McColley           JR St. Cloud State        6.50m        DNS   NWI           
 -- Brock Larson              FR North Dakota St        6.56m        DNS   NWI           
 -- Jamari Wright                Unattached             5.80m        DNS   NWI           
 -- Logan Markuson            FR Minnesota              6.20m        DNS   NWI           
 -- Charlie Warnes            SO Minnesota Morris       5.78m        DNS   NWI           
 -- Kaleb Lindsey                Unattached             6.89m        DNS   NWI           
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
 Meet Record: % 13.96m  4/28/2001   Nick Hammitt, South Dakota State           
     Stadium: # 14.28m  2002        Kajerero Ssbbaale, Macalester              
 2011 Winner:   12.74m  4/30/2011   Rob Floren, Saint John's                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Khalil Jor'dan            FR MN State Mankato      13.41m     13.08m  -0.1  42-11.00 
     FOUL      FOUL      13.07m(0.1) FOUL      13.08m(-0.1) 13.00m(+0.0)
  2 David Pearcill            SO MN State Mankato      14.02m     12.77m  -0.1  41-10.75 
     12.77m(-0.1) FOUL      FOUL      FOUL      PASS      PASS     
  3 Ian Karlsrud              SO Minnesota Morris      12.25m     12.21m  -0.3  40-00.75 
     FOUL      12.21m(-0.3) ND(NWI) FOUL      PASS      PASS     
  4 Ben Schield               SR Minnesota Morris      11.88m     11.49m  -3.1  37-08.50 
     11.19m(+0.0) 11.05m(-0.8) 11.36m(0.1) 11.43m(-1.8) 11.31m(0.5) 11.49m(-3.1)
  5 Colin Rust                   Unattached            11.70m     11.42m   0.1  37-05.75 
     11.42m(0.1) 11.20m(2.0) 11.22m(-0.3) ND(NWI) 11.10m(1.0) 11.17m(+0.0)
  6 Tuomas Aleksi Moran       SO Gustavus              11.83m     11.34m   1.0  37-02.50 
     10.90m(2.7) 11.34m(1.0) 11.13m(+0.0) 10.79m(-0.2) 10.92m(0.2) FOUL     
  7 Jordan Fowler-Wacholz     FR Bethany Lutheran      12.09m     11.26m   1.5  36-11.50 
     11.26m(1.5) FOUL      11.13m(+0.0) 11.17m(+0.0) PASS      PASS     
 -- Billy Visto                  Unattached            14.26m        DNS   NWI           
 -- Blair Riegel              SO Gustavus              14.45m        DNS   NWI           
 -- Ben Kettler               JR Minnesota Morris      11.78m        DNS   NWI           
 -- Reid Johnson                 Unattached            14.96m        DNS   NWI           
 
Men Shot Put
==========================================================================================
 Meet Record: % 16.93m  4/24/2010   Trey Davis, Minnesota                      
     Stadium: # 16.99m  2001        Travis Zins, Unattached                    
 2011 Winner:   15.83m  4/30/2011   Brennan McKeag, Hamline                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Logan Hussung                Unattached            16.00m     15.43m   50-07.50 
      FOUL  15.20m  15.39m  FOUL  15.43m  FOUL
  2 Luke Johnson                 Unattached            16.00m     15.19m   49-10.00 
      14.54m  14.20m  14.95m  FOUL  15.19m  FOUL
  3 Jacob Fenske                 Unattached            15.00m     14.70m   48-02.75 
      14.18m  FOUL  14.23m  14.00m  FOUL  14.70m
  4 Ryan Paulick              FR St. Cloud State       14.63m     14.29m   46-10.75 
      13.29m  13.38m  13.53m  FOUL  FOUL  14.29m
  5 Jordon Bents              FR Sioux Falls           14.37m     14.14m   46-04.75 
      13.67m  13.78m  FOUL  14.14m  14.04m  FOUL
  6 Nick Moran                FR Minnesota-Duluth      13.43m     13.85m   45-05.25 
      13.58m  13.85m  13.57m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Brian Anderson               Unattached            12.80m     12.94m   42-05.50 
      12.66m  12.53m  FOUL  12.44m  12.30m  12.94m
  8 Ryan Obele                SO Gustavus              13.25m     12.77m   41-10.75 
      12.77m  12.44m  12.70m  FOUL  12.06m  FOUL
  9 Pat Tracy                 SO Gustavus              12.47m     12.61m   41-04.50 
      11.95m  FOUL  12.61m  12.14m  12.31m  12.31m
 10 Jesse Scheiterlein        FR Gustavus              12.31m     12.35m   40-06.25 
      11.36m  12.35m  11.98m           
 11 Ben Kettler               JR Minnesota Morris      12.16m     11.75m   38-06.75 
      11.14m  11.13m  11.75m         
 12 Travis Wayne              JR Gustavus              11.76m     11.71m   38-05.00 
      FOUL  11.71m  11.30m         
 13 Jiatao Cheng              FR Carleton              11.01m     10.75m   35-03.25 
      9.39m  10.75m  10.58m         
 14 Matt Zdrazil              FR Minnesota Morris      11.04m     10.14m   33-03.25 
      10.14m  FOUL  9.52m         
 15 Brendan Fowl              FR Carleton              10.32m     10.01m   32-10.25 
      FOUL  10.01m  9.17m         
 16 Andrew Campbell           SO Carleton               9.70m      9.89m   32-05.50 
      9.65m  9.89m  9.44m         
 17 Evan McNeil               FR Carleton               9.64m      8.82m   28-11.25 
      8.82m  FOUL  8.48m         
 -- Brandon Randall           JR Minnesota-Duluth      12.48m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Nate Walters              JR Minnesota Morris      12.45m        DNS            
 -- Jacob Lepisto             JR Minnesota-Duluth      12.37m        DNS            
 -- Kyle Foster               FR St. Olaf              12.19m        DNS            
 -- Will Christiansen         JR Bethel                12.44m        DNS            
 -- C J. Dale                 JR Carleton               9.92m        DNS            
 -- John Bennett              SO St. Olaf              13.95m        DNS            
 -- Grant Luer                SO MN State Mankato      16.15m        DNS            
 -- Christopher Reed          SO MN State Mankato      18.33m        DNS            
 -- Sam Porter                SR Bethel                11.14m        DNS            
 -- Kenny Schofield           SO Minnesota             12.50m        DNS            
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
 Meet Record: % 53.81m  4/30/2011   Dominique Howard, Unattached               
     Stadium: # 53.81m  4/30/2011   Dominique Howard, Unattached               
 2011 Winner:   53.81m  4/30/2011   Dominique Howard, Unattached               
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Christopher Reed          SO MN State Mankato      50.90m     49.25m     161-07 
      49.25m  48.60m  48.68m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Grant Luer                SO MN State Mankato      51.81m     49.21m     161-05 
      FOUL  46.37m  48.25m  48.96m  48.73m  49.21m
  3 Justin Barber             FR Minnesota             51.55m     48.66m     159-08 
      46.09m  47.29m  48.66m  FOUL  FOUL  47.02m
  4 Luke Johnson                 Unattached            50.00m     46.71m     153-03 
      FOUL  43.35m  46.71m  45.97m  FOUL  FOUL
  5 Logan Hussung                Unattached            50.00m     45.31m     148-08 
      39.75m  45.31m  43.99m  44.57m  FOUL  44.51m
  6 Nick Moran                FR Minnesota-Duluth      46.23m     45.26m     148-06 
      42.29m  45.01m  42.49m  FOUL  45.26m  43.17m
  7 Ryan Obele                SO Gustavus              43.03m     43.66m     143-03 
      FOUL  37.59m  42.81m  42.01m  43.66m  42.49m
  8 Ryan Paulick              FR St. Cloud State       41.27m     40.90m     134-02 
      38.31m  FOUL  FOUL  FOUL  40.90m  FOUL
  9 Jesse Scheiterlein        FR Gustavus              41.04m     40.75m     133-08 
      FOUL  39.60m  40.75m  FOUL  40.14m  40.22m
 10 Jordon Bents              FR Sioux Falls           43.71m     38.82m     127-04 
      35.02m  35.32m  38.82m  FOUL  FOUL  FOUL
 11 Ben Kettler               JR Minnesota Morris      39.38m     37.84m     124-02 
      FOUL  37.84m  36.44m  PASS  PASS  PASS
 12 Jacob Penske                 Unattached                       35.65m     116-11 
      33.96m  FOUL  35.65m           
 13 Matt Flotterud            SO Gustavus              36.65m     35.43m     116-03 
      35.43m  FOUL  FOUL         
 14 Brian Anderson               Unattached            33.50m     35.04m     114-11 
      35.04m  34.99m  FOUL         
 15 Adan Nunez Frausto        FR Carleton              34.25m     33.38m     109-06 
      FOUL  FOUL  33.38m         
 16 Christian Hansen          FR Carleton              32.39m     31.86m     104-06 
      29.48m  FOUL  31.86m         
 17 Garret Peterson           SR Minnesota-Duluth      33.99m     31.85m     104-06 
      31.85m  FOUL  31.69m         
 18 C J. Dale                 JR Carleton              29.51m     29.60m      97-01 
      27.67m  FOUL  29.60m         
 19 Cameron Clause            SO Gustavus              30.04m     29.35m      96-03 
      27.96m  24.47m  29.35m         
 20 Jiatao Cheng              FR Carleton              30.26m     29.02m      95-02 
      27.59m  FOUL  29.02m           
 21 Brendan Fowl              FR Carleton              28.45m     26.78m      87-10 
      19.02m  25.41m  26.78m         
 22 Andrew Campbell           SO Carleton              28.72m     26.66m      87-06 
      26.01m  26.66m  FOUL         
 23 Stephen Kuenstner         FR Carleton              19.39m     19.39m      63-07 
      FOUL  18.70m  19.39m         
 -- John Bennett              SO St. Olaf              42.24m        DNS            
 -- Evan McNeil               FR Carleton              27.49m        DNS            
 -- Dylan Cheever             JR Carleton              25.43m        DNS            
 -- Will Christiansen         JR Bethel                39.25m        DNS            
 -- Ben Langfeldt             SR Carleton              40.27m        DNS            
 -- Bob Jones                    Unattached            39.59m        DNS            
 -- John Walfoort             FR MN State Mankato      27.12m        DNS            
 -- Kyle Foster               FR St. Olaf              32.91m        DNS            
 -- Bucky Dixon               JR Bethel                45.56m        DNS            
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
 Meet Record: % 62.47m  4/24/2010   Aaron Studt, Unattached                    
     Stadium: # 62.47m  2010        Aaron Studt, Unattached                    
 2011 Winner:   55.15m  4/30/2011   Tim Juba, Saint John's                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jon Lehman                SO Minnesota             57.68m     59.89m     196-06 
         52.93m  49.92m  54.79m  FOUL  59.89m
  2 Christopher Reed          SO MN State Mankato      52.73m     57.92m     190-00 
      51.28m  53.69m  51.22m  52.77m  55.11m  57.92m
  3 Mark Stice                SR Gustavus              46.58m     48.31m     158-06 
      48.17m  FOUL  46.51m  FOUL  48.31m  FOUL
  4 Bucky Dixon               JR Bethel                48.82m     45.85m     150-05 
      FOUL  45.85m  45.38m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Ryan Obele                SO Gustavus              44.64m     45.35m     148-09 
      43.64m  45.35m  45.01m  41.93m  FOUL  43.26m
  6 Will Christiansen         JR Bethel                44.73m     45.27m     148-06 
      43.23m  FOUL  45.27m  44.97m  FOUL  43.42m
  7 Nick Moran                FR Minnesota-Duluth      46.43m     45.01m     147-08 
      FOUL  44.51m  FOUL  44.13m  45.01m  44.89m
  8 Jacob Lepisto             JR Minnesota-Duluth      44.62m     44.75m     146-10 
      42.29m  42.48m  44.38m  44.75m  43.64m  43.54m
  9 Brian Anderson               Unattached            42.50m     43.46m     142-07 
      42.54m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  43.46m
 10 Ben Kettler               JR Minnesota Morris      44.95m     42.92m     140-10 
      FOUL  41.64m  40.13m  FOUL  FOUL  42.92m
 11 Sam Porter                SR Bethel                41.18m     41.64m     136-07 
      41.64m  39.83m  FOUL         
 12 Jordon Bents              FR Sioux Falls           41.30m     41.50m     136-02 
      40.43m  40.23m  41.50m         
 13 Travis Wayne              JR Gustavus              43.97m     41.15m     135-00 
      41.15m  FOUL  FOUL         
 14 Adan Nunez Frausto        FR Carleton              39.23m     41.14m     135-00 
      41.14m  FOUL  FOUL         
 15 Bob Jones                    Unattached            40.29m     40.80m     133-10 
      40.08m  40.80m  FOUL         
 16 Zeke Miller               JR Minnesota Morris      39.40m     38.84m     127-05 
      38.84m  FOUL  FOUL         
 17 Brandon Randall           JR Minnesota-Duluth      38.12m     38.63m     126-09 
      37.51m  FOUL  38.63m         
 18 Erik Bryz-Gornia          JR Gustavus              37.63m     38.50m     126-04 
      35.50m  38.50m  FOUL         
 19 Ryan Paulick              FR St. Cloud State       40.51m     38.49m     126-03 
      38.49m  FOUL  FOUL         
 20 Pat Tracy                 SO Gustavus              37.34m     37.48m     122-11 
      FOUL  36.72m  37.48m         
 21 Willie Lutes              SO Gustavus              39.41m     37.36m     122-07 
      35.34m  37.36m  35.36m           
 22 Matt Zdrazil              FR Minnesota Morris      35.67m     36.65m     120-03 
      FOUL  36.65m  FOUL         
 23 Garret Peterson           SR Minnesota-Duluth      41.37m     35.94m     117-11 
      35.94m  FOUL  FOUL         
 24 Jiatao Cheng              FR Carleton              31.84m     35.26m     115-08 
      31.31m  34.83m  35.26m         
 25 Andrew Campbell           SO Carleton              33.68m     25.92m      85-00 
      FOUL  25.92m  FOUL         
 26 Stephen Kuenstner         FR Carleton              20.83m     20.92m      68-08 
      FOUL  20.92m  FOUL         
 -- Kyle Foster               FR St. Olaf              39.83m        DNS            
 -- Drew Eid                  SR St. Olaf              44.89m        DNS            
 -- Lordson Jonassaint        SO St. Olaf              34.35m        DNS            
 -- Ben Langfeldt             SR Carleton              41.85m        DNS            
 -- John Bennett              SO St. Olaf              48.17m        DNS            
 -- Grant Luer                SO MN State Mankato      43.58m        DNS            
 -- Nate Walters              JR Minnesota Morris      44.10m        DNS            
 -- James Pudwill                Unattached            45.71m        DNS            
 -- Justin Barber             FR Minnesota             55.58m        DNS            
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
 Meet Record: % 62.15m  4/25/2009   Tom Engwall, Unattached                    
     Stadium: # 62.15m  4/25/2009   Tom Engwall, Unattached                    
 2011 Winner:   56.38m  4/30/2011   Eric Lander, Unattached                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ryan Ness                 JR Gustavus              48.49m     47.39m     155-06 
      44.39m  45.95m  41.96m  47.39m      
  2 Robert Wakeley            SR Carleton              47.26m     45.97m     150-10 
      41.04m  42.24m  40.61m  45.97m      
  3 Ian Karlsrud              SO Minnesota Morris      47.51m     43.29m     142-00 
      42.52m  43.29m  41.73m  FOUL      
  4 Dan Larson                   Unattached            53.60m     42.95m     140-11 
      42.95m  FOUL  FOUL  FOUL      
  5 John Walfoort             FR MN State Mankato      12.80m     42.40m     139-01 
      40.91m  38.69m  41.50m  42.40m      
  6 Riley Niebuhr             FR Minnesota-Duluth      40.83m     40.91m     134-03 
      FOUL  38.74m  FOUL  40.91m      
  7 Colin Rust                   Unattached            36.50m     38.29m     125-07 
      36.91m  38.29m  35.07m  34.20m      
  8 Alex Polk                 FR Carleton              44.03m     38.03m     124-09 
      32.92m  38.03m  FOUL  36.60m      
  9 Ed Kluender               SO Gustavus              42.38m     36.69m     120-04 
      33.15m  33.81m  36.69m  35.39m      
 10 Garret Peterson           SR Minnesota-Duluth      37.06m     34.88m     114-05 
      34.38m  FOUL  34.88m  FOUL      
 11 Brendan Fowl              FR Carleton              38.57m     32.80m     107-07 
      32.80m  28.64m  25.23m  27.54m      
 12 John Spray                FR Augsburg              41.94m     32.03m     105-01 
      FOUL  31.48m  32.03m  FOUL      
 13 Dylan Cheever             JR Carleton              32.85m     31.73m     104-01 
      29.71m  28.89m  31.73m  26.90m      
 14 Matt Illies               JR Gustavus              39.53m     31.61m     103-08 
      FOUL  28.78m  31.61m  FOUL       
 15 Erik Bryz-Gornia          JR Gustavus              32.58m     30.81m     101-01 
      30.81m  FOUL  28.66m  26.33m      
 16 Lucky Phousirith          FR Minnesota-Duluth      33.45m     30.73m     100-10 
      26.93m  28.01m  30.61m  30.73m      
 17 Christian Hansen          FR Carleton              33.73m     26.15m      85-09 
      FOUL  26.15m  25.99m  25.40m      
 18 Stephen Kuenstner         FR Carleton              37.80m     25.98m      85-03 
      18.28m  25.09m  25.19m  25.98m      
 19 Jiatao Cheng              FR Carleton              34.26m     25.72m      84-04 
      21.71m  FOUL  23.65m  25.72m      
 -- Matt Lueck                FR Minnesota-Duluth      39.43m        DNS            
 -- Scott Woodside            SO St. Olaf              43.77m        DNS            
 -- Jake Malm                    Unattached            55.00m        DNS            
 -- Evan McNeil               FR Carleton              29.15m        DNS            
 -- David Young                  Unattached            40.50m        DNS            
 -- Andrew Loescher              Unattached            53.58m        DNS            
 -- Charlie Warnes            SO Minnesota Morris      45.67m        DNS            

« Return to event details