Skip Navigation

Varsity Athletics

Men's Track and Field

Carleton Athletics
Go

Schedule and Results

« Return to event details
Delta Timing Group - Contractor License 
                       NCAA Division III 2012 Outdoor                        
                         Track & Field Championships                         
                   Claremont, CA  - 5/24/2012 to 5/26/2012                   
 
Event 12  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================             
 2 Heats. Advance top 5 from each heat plus next best 4 to final             
  DIII Champ: # 8:43.93  1986        Jim Gathje, St. John's                  
     Stadium: ! 9:10.00                                                      
    Name                    Year School                 Prelims              
================================================================             
Heat  1 Preliminaries                                                        
  1 Nick Kramer               SR Calvin               ! 9:07.62Q             
  2 Jared Brandenburg         SR Wis.-River Falls       9:14.24Q             
  3 Tyler Morey               SR Wis.-Oshkosh           9:14.25Q             
  4 Jack Davies               JR Middlebury             9:14.52Q             
  5 Bobby Over                JR Allegheny              9:16.08Q             
  6 Brandon Abasolo           JR Williams               9:17.99q             
  7 Alex Brimstein            JR Geneseo St.            9:29.81              
  8 Cody Amengual             SO Cortland St.           9:44.86              
  9 Jake Austin               JR Elmhurst               9:52.50              
 10 Zach Pietras              SR Springfield            9:54.91              
Heat  2 Preliminaries                                                        
  1 Anders Crabo              SR Pomona-Pitzer          9:11.69Q             
  2 Trevor Siperek            SR Coast Guard            9:13.05Q             
  3 Michael LeDuc             SO Conn College           9:13.78Q             
  4 Stephen Serene            SR MIT                    9:14.72Q             
  5 Marcus Huderle            SO Carleton               9:15.77Q             
  6 Jeremy Kieser             JR Wis.-Eau Claire        9:15.88q             
  7 Brian Fuller              SR Springfield            9:16.12q             
  8 Andrew Wortham            JR Bates                  9:19.05q             
  9 Jake Waterman             SO Wheaton (Ill.)         9:21.21              
 10 James Waterman            SO Wheaton (Ill.)         9:32.09              
================================================================             
 2 Heats. Advance top 5 from each heat plus next best 4 to final             
  DIII Champ: # 8:43.93  1986        Jim Gathje, St. John's                  
     Stadium: ! 9:10.00                                                      
    Name                    Year School                 Prelims              
================================================================             
Preliminaries                                                                
  1 Nick Kramer               SR Calvin               ! 9:07.62Q             
  2 Anders Crabo              SR Pomona-Pitzer          9:11.69Q             
  3 Trevor Siperek            SR Coast Guard            9:13.05Q             
  4 Jared Brandenburg         SR Wis.-River Falls       9:14.24Q             
  5 Michael LeDuc             SO Conn College           9:13.78Q             
  6 Tyler Morey               SR Wis.-Oshkosh           9:14.25Q             
  7 Jack Davies               JR Middlebury             9:14.52Q             
  8 Stephen Serene            SR MIT                    9:14.72Q             
  9 Marcus Huderle            SO Carleton               9:15.77Q             
 10 Bobby Over                JR Allegheny              9:16.08Q             
 11 Jeremy Kieser             JR Wis.-Eau Claire        9:15.88q             
 12 Brian Fuller              SR Springfield            9:16.12q             
 13 Brandon Abasolo           JR Williams               9:17.99q             
 14 Andrew Wortham            JR Bates                  9:19.05q             
 15 Jake Waterman             SO Wheaton (Ill.)         9:21.21              
 16 Alex Brimstein            JR Geneseo St.            9:29.81              
 17 James Waterman            SO Wheaton (Ill.)         9:32.09              
 18 Cody Amengual             SO Cortland St.           9:44.86              
 19 Jake Austin               JR Elmhurst               9:52.50              
 20 Zach Pietras              SR Springfield            9:54.91
« Return to event details