Skip Navigation

Schedule and Results: 2014

Change Season:   

Home games listed in bold.

Date Opponent / Event City, State (Site) Time
8/29  University of Wisconsin-Stout (St. Olaf-Carleton Tournament)  Northfield, Minn.  (Skoglund Center) 2:00 p.m. 
8/29  Bethany Lutheran College (St. Olaf-Carleton Tournament)  Northfield, Minn.  (Skoglund Center) 6:00 p.m. 
8/30  Martin Luther College (St. Olaf-Carleton Tournament)  Northfield, Minn.  (West Gym) 2:00 p.m. 
8/30  Crown College (St. Olaf-Carleton Tournament)  Northfield, Minn.  (West Gym) 4:00 p.m. 
9/3  University of Wisconsin-River Falls  River Falls, Wis.  (Karges Center) 7:00 p.m. 
9/5  University of Wisconsin-Stout (Macalester Invitational)  St. Paul, Minn.  (Leonard Center) 4:00 p.m. 
9/5  University of Minnesota-Morris (Macalester Invitational)  St. Paul, Minn.  (Leonard Center) 6:00 p.m. 
9/6  Beloit College (Macalester Invitational)  St. Paul, Minn.  (Leonard Center) 12:00 p.m. 
9/13  Lake Forest College (ACM Tournament)  Grinnell, Iowa  (Darby Gymnasium) 2:00 p.m. 
9/13  Luther College (ACM Tournament)  Grinnell, Iowa  (Darby Gymnasium) 4:00 p.m. 
9/14  Knox College (ACM Tournament)  Grinnell, Iowa  (Darby Gymnasium) 9:00 a.m 
9/14  Grinnell College (ACM Tournament)  Grinnell, Iowa  (Darby Gymnasium) 11:00 a.m. 
9/17  Hamline University St. Paul, Minn.  (Hutton Arena) 7:00 p.m. 
9/24  Gustavus Adolphus College Northfield, Minn.  (West Gym) 7:00 p.m. 
9/26  Augsburg College Northfield, Minn.  (West Gym) 7:00 p.m. 
9/27  Alumni Game  Northfield, Minn.  (West Gym) 10:30 a.m. 
10/3  Concordia College Moorhead, Minn.  (Memorial Auditorium) 7:00 p.m. 
10/4  College of Saint Benedict St. Joseph, Minn.  (Claire Lynch Hall) 3:00 p.m. 
10/8  Saint Mary's University Northfield, Minn.  (West Gym) 7:00 p.m. 
10/15  St. Catherine University St. Paul, Minn.  (Butler Center) 7:00 p.m. 
10/18  Macalester College (Carleton Triangular) Northfield, Minn.  (West Gym) 12:00 p.m. 
10/18  Macalester vs. UW-La Crosse (Carleton Triangular)  Northfield, Minn.  (West Gym) 2:00 p.m. 
10/18  University of Wisconsin-La Crosse (Carleton Triangular)  Northfield, Minn.  (West Gym) 4:00 p.m. 
10/20  University of Wisconsin-Superior (UW-Superior Triangular)  Superior, Wis.  (Mertz Mortorelli Gym) 4:00 p.m. 
10/20  Finlandia University (UW-Superior Triangular)  Superior, Wis.  (Mertz Mortorelli Gym) 6:00 p.m. 
10/25  Bethel University Northfield, Minn.  (West Gym) 3:00 p.m. 
10/29  University of St. Thomas Northfield, Minn.  (West Gym) 7:00 p.m. 
10/31  St. Olaf College Northfield, Minn.  (Skoglund Center) 7:00 p.m. 
11/4  MIAC Playoffs - Quarterfinals (if necessary)  TBA  7:00 p.m. 
11/6  MIAC Playoffs - Semifinals (if necessary)  TBA  7:00 p.m. 
11/8  MIAC Playoffs - Finals (if necessary)  TBA  7:00 p.m. 
11/13  – 11/16 NCAA Championships 1st-3rd Rounds (if necessary)  TBA  TBA 
11/20  – 11/23 NCAA Championships (if necessary)  TBA  TBA 

*indicates MIAC contest
bold indicates home contest
All times/dates local and subject to change