Skip Navigation

Honor Roll

All-American:

2013
Bridget Doyle (doubles)
Mikayla Becich (doubles)

2012
Kathryn Schmidt (singles)

2011
Kathryn Schmidt (singles)

2010
Kathryn Schmidt (singles)

2009
Kathryn Schmidt (singles)

2005
Sarah Russell (singles)

2004
Sarah Russell (doubles)
Amanda Santa Romana (doubles)

1991
Leslie Gale (doubles)
Marcia Hunt (doubles)

1990
Leslie Gale (singles, doubles)
Marcia Hunt (doubles)

Competed at Nationals

(This list may be missing information. Updates can be directed to dpape@carleton.edu)

2014
Team -- first round vs Westminster College (Pa.) (W 5-0); second round University of Chicago (L 5-2)
         -- Anne Lombardi, Joyce Yu, Katherine Greenberg, Molly Hemes, Mikayla Becich, Grace Davis, Clarie Spencer
2013
Bridget Doyle (doubles)
Anne Lombardi (doubles)
Team -- first round vs. Grinnell College (W 5-1); second round vs. UW-Whitewater (L 5-3)
         -- Molly Hemes, Katherine Greenberg, Bridget Doyle, Anne Lombardi, Mikayla Becich, Grace      Davis, Claire Spencer

2012
Kathryn Schmidt (singles - lost in first round)
Team -- first round vs. Grinnell College (W 5-0); second round vs. Univ. of Chicago (L 0-5)
         -- Bridget Doyle, Beret Fitzgerald, Felicity Flesher, Katherine Greenberg, Erin Gudul, Molly Hemes, Anne Lombardi, Lauren Salberg, Kathryn Schmidt, Erin Wilson

2011
Kathryn Schmidt (singles - lost in first round)

2010
Kathryn Schmidt (singles - lost in first round)

2009
Kathryn Schmidt (singles - lost in first round)

2005
Sarah Russell (singles)
Team -- first round vs. Carthage College (L 1-5)
         -- Sarah Russell, Genevieve Philp, Diane Danforth, Christina Walker, Abby Beggs, Eryn Koch

2004
Sarah Russell (qualified but did not participate - doubles)
Amanda Santa Romana (qualified but did not participate - doubles)

1997
Phoebe Anderson (singles - advanced to second round)

1996
Phoebe Anderson (singles - advanced to second round)
Team -- 10th place -- first round vs. UC -San Diego (L 1-5); backdraw vs. Claremont-Mudd Scripps (W 5-4; backdraw vs. Rhodes College (W 5-2)
         -- Phoebe Anderson, Amanda Holly, Allison Valenta, Melissa Rohrer, Annie Roberts, Christina Cruz, Hue Huynh, Emily Moerer

1995
Amanda Holley (singles - lost in first round)
Allison Valenta (doubles - advanced to quarterfinals)
Phoebe Anderson (doubles - advanced to quarterfinals)
Team -- 8th place -- first round vs. Pomona-Pitzer (W 5-4); second round vs. Kenyon (L 3-6); backdraw vs. Amherst (L 3-6); backdraw vs. Gustavus (L 0-9)
         -- Amanda Holly, Brook Anderson, Phoebe Anderson, Ann Roberts, Allison Valenta, Chris Wesely

1992
Marcia Hunt (singles - lost in quarterfinals, doubles - lost in quarterfinals)
Mona Shah (doubles - lost in quarterfinals)

1991
Leslie Gale (doubles - lost in finals)
Marcia Hunt (doubles - lost in finals)

1990
Leslie Gale (singles - lost in quarterfinals, doubles - lost in finals)
Marcia Hunt (doubles - lost in finals)

1989
Leslie Gale (singles, doubles)
Julie Bateman (doubles)

1988
Sarah Campbell (singles)

1987
Sarah Campbell (singles - lost in second round)

All-Conference:

2014
Mikayla Becich (singles, doubles)
Grace Davis (doubles)
Katherine Greenberg (singles)
Molly Hemes (singles)
Anne Lombardi (doubles)
Claire Spencer (singles)
Joyce Yu (doubles)

2013
Bridget Doyle (singles, doubles)
Anne Lombardi (singles, doubles)
Mikayla Becich (singles, doubles)
Molly Hemes (singles)
Claire Spencer (singles)
Grace Davis (doubles)

2012
Kathryn Schmidt (singles, doubles)
Bridget Doyle (singles, doubles)
Anne Lombardi (singles, doubles)
Molly Hemes (singles, doubles)
Katherine Greenberg (doubles)

2011
Erin Gudul (singles, doubles)
Kathryn Schmidt (singles, doubles)
Bridget Doyle (singles, doubles)
Anne Lombardi (singles, doubles)

2010
Frances Leung (singles, doubles)
Erin Gudul (singles, doubles)
Kathryn Schmidt (singles, doubles)
Bridget Doyle (singles, doubles)

2009
Erin Gudul (singles, doubles)
Frances Leung (singles, doubles)
Kathryn Schmidt (singles, doubles)

2008
Frances Leung (singles)
Lisa Ottum (singles)

2007
Abby Beggs (singles, doubles)
Christina Walker (singles)
Hannah Clemons (singles)
Frances Leung (singles)
Hannah Goldberg (doubles)
Lisa Ottum (doubles)

2006
Sarah Russell (#1 singles, #1 doubles)
Abby Beggs (#1 singles, #3 doubles)
Christina Walker (#4 singles, #3 doubles)
Shelley Getzendanner (#5 singles, #2 doubles)
Eryn Koch (#1 doubles)
Lisa Ottum (#2 doubles)

2005
Sarah Russell (#1 singles, #1 doubles)
Genevieve Philp (#2 singles, #2 doubles)
Christina Walker (#4 singles)
Abby Beggs (#5 singles, #2 doubles)
Eryn Koch (#6 singles, #1 doubles)

2004
Abby Beggs (singles, doubles)
Diane Danforth (singles, doubles)
Shelley Getzendanner (doubles)
Meredith Klekotka (doubles)
Eryn Koch (doubles)
Genevieve Philp (doubles)
Christina Walker (singles)

2002
Genevieve Philp (singles)

1999
Sara Barker (doubles)
Martina Muehlegger (doubles)
Melissa Rohrer (singles)

1998
Phoebe Anderson
Hue Huynh
Anne Roberts
Melissa Rohrer

1997
Phoebe Anderson (singles)
Cristina Cruz (singles)
Anne Roberts (singles)
Anne Roberts & Jean Freeman (doubles)
Phoebe Anderson & Cristina Cruz (doubles)

1995
Brooke Anderson
Phoebe Anderson
Amanda Holly
Allison Valenta
Christine Wesely (singles)

1993
Amanda Holly (singles)
Allison Valenta (singles)
Christine Wesely (singles)
Amanda Holly & Allison Valenta (doubles)

1992
Monica Shah (singles)
Monica Shah & Marcia Hunt (doubles)
Anne Avery & Catherine Copenhaver (doubles)

1991
Anne Avery (singles)
Leslie Gale & Marcia Hunt (doubles)

1990
Leslie Gale (singles)

1988
Leslie Gale (singles)

1987
Michelle Broecker (singles)
Lynne Nakano (singles)
Hanan Heakal (singles)
Elisabeth Walker (singles)
Heakal & Walker (doubles)
Olson & Broecker (doubles)

1986
Sara Campbell (singles)
Lynne Nakano (singles)
Elisabeth Walker (singles)
Leslie Bingham (singles)
Sara Campbell & Lynne Nakano (doubles)

1985
Sara Campbell (singles)
Lynne Nakano (singles)
Heakal & Walker (doubles)
Sarah Campbell & Lynne Nakano (doubles)

1984
Lynne Nakano (singles)
Sonja Myhre (singles)

1983
Leslie Bingham (singles)

Additional Awards:

1996
MIAC Co-Coach of the Year: Sarah Hurst

1998
MIAC Chris Evert Award: Anne Roberts

1999
Pat Lamb Award: Melissa Rohrer

2001
USA Today All-USA College Academic Team Honorable Mention: Sara Barker

2002
ITA All-Academic Team

2003
MIAC Co-Coach of the Year: Sarah Hurst
ITA All-Academic Team

2004
ITA All-Academic Team

2005
ITA All-Academic Team

2006
ITA All-Academic Team

2007
MIAC Coach of the Year: Colby Carlson
ITA All-Academic Team

2008
ITA All-Academic Team

2009
ITA All-Academic Team

2010
USPTA Northern Division College Coach of the Year: Luciano Battaglini
No. 17 recruiting class in the nation (tennisrecruiting.net)
ITA All-Academic Team

2011
Regional Coach of the Year: Luciano Battaglini
Wilson/ITA Division III National Women's Coach of the Year: Luciano Battaglini
ITA All-Academic Team

2012
MIAC Coach of the Year: Luciano Battaglini
Pat Lamb Award: Kathryn Schmidt
Academic All-District: Kathryn Schmidt (CoSIDA)
ITA Scholar-Athletes: Beret Fizgerald, Felicity Flesher, Erin Gudul, Erin Wilson, Kathryn Schmidt
ITA All-Academic Team
No. 16 recruiting class in the nation (tennisrecruiting.net)

2013
MIAC Athlete of the Week: Bridget Doyle
ITA National Sportsmanship Award (May)
ITA All-Academic Team
ITA Scholar-Athletes: Bridget Doyle, Anne Lombardi, Felicity Flesher, Julia Krumholz

2014
ITA All-Academic Team
ITA Scholar-Athletes: Anne Lombardi, Molly Hemes, Julia Krumholz

Academic All-Conference

2011
Kathryn Schmidt
Erin Gudul

2010
Kathryn Schmidt
Erin Gudul

2009
Hannah Clemons

2008
Sarah Wehrly
Lisa Ottum
Hannah Clemons

2007
Sarah Wehrly
Lisa Ottum

1997
Cristina Cruz
Anne Roberts

1996
Amanda Holly

1995
Amanda Holly

1994
Britt Hogan

1993
Mona Shah

1992
Marcia Hunt
Mona Shah

1990
Leslie Gale

1987
Lynne Nakano