Licensed to St. Olaf College       HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/26/2019 02:00 PM
                        Carleton vs St Olaf - 1/26/2019                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-2 Kirkland, Kapani    18 Carl-MN                   NP     162.30    9  
  2 1-2-1 Tartaglia, Andrea   19 Carl-MN                   NP     123.20    4  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1--1 Kramer, Harris          St. Olaf-MN               NP    X144.95  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-3 St Olaf College-MN  'A'                     1:51.29    1:50.86   11  
     1) Punyko, Kelly E 21              2) Nevin, Sophia M 19             
     3) Jensen, Helen R 20              4) Wolff, Marissa R 19            
       27.60    31.16    27.56    24.54                                    
  2 1-2-4 Carleton College-MN  'A'                         NT    1:51.27    4  
     1) Lederer, Emma E 21              2) Meyer, Ada L 20                
     3) Lafferty, Natalie D 19          4) Mather, Caroline A 21          
       29.13    30.87    27.50    23.77                                    
  3 1-3-2 Carleton College-MN  'B'                         NT    1:59.15    2  
     1) Boyum, Lydia R 18               2) Grossman, Kate R 20            
     3) Neid, Claire E 18               4) Fraser-Mines, Kyle R 20        
       31.07    32.40    28.99    26.69                                    
  4 1-4-6 Carleton College-MN  'C'                         NT   x2:01.38  
     1) Quattrucci, Izzy D 18           2) Aylward, Hannah E 23           
     3) Cameron, Alison S 18            4) Dowling, Eveline M 21          
       32.29    33.90    29.29    25.90                                    
  5 1-5-5 St Olaf College-MN  'B'                          NT    2:10.08  
     1) Cucchiaro, Shannon E 18         2) Kulas, Lauren A 18             
     3) Jones, Olivia M 20              4) Wallace, Victoria R 18         
       31.98    38.15    30.55    29.40                                    
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-5 St Olaf College-MN  'A'                     1:36.14    1:38.49   11  
     1) Loepfe, John G 20               2) Kretzmann, Ian 20              
     3) Hones, Marcel D 19              4) Greseth, Sjon E 19             
       25.02    28.47    23.25    21.75                                    
  2 1-2-4 Carleton College-MN  'A'                         NT    1:41.07    4  
     1) Offman, Eli 18                  2) Heinzel, Jack 19               
     3) Chang, Andrew 19                4) Dalluge, Jack A 20             
       27.52    27.03    24.34    22.18                                    
  3 1-3-3 St Olaf College-MN  'B'                          NT    1:42.34    2  
     1) Eyman Casey, Abe D 21           2) Quezada, Xander 19             
     3) Brachmann, Mitch S 18           4) Gergen, Cal J 20               
       25.04    30.03    25.02    22.25                                    
  4 1-4-2 Carleton College-MN  'B'                         NT    1:43.86  
     1) Conati, Ari F 21                2) Altaweel, Will M 19            
     3) Fitch, Stevie D 19              4) Reeves, Nick W 21              
       27.57    29.56    24.60    22.13                                    
  5 1-5-6 Carleton College-MN  'C'                         NT   x1:54.40  
     1) Battiste, Alex J 21             2) Belzer, Tristan A 19           
     3) Meyer, Eric N 20                4) Stahl, Axel 19                 
       30.10    32.60    26.26    25.44                                    
  6 1-6-1 St Olaf College-MN  'C'                          NT   x2:01.28  
     1) Moktan, Rahab 19                2) Swenson, Dan 20                
     3) Tong, DQ L 22                   4) Meagher, Sean R 19             
       30.57    37.22    26.83    26.66                                    
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-5 Croasdell, Caitlin  20 St. Olaf-MN         11:01.94   10:52.32    9  
      29.21   31.88   32.66   32.51   32.77   32.75   32.98   33.08
      33.07   33.22   32.85   32.86   32.93   33.44   33.05   33.40
      32.48   33.04   32.92   31.22                                
  2 1-2-3 Rizzo, Linnea M     22 St. Olaf-MN         10:58.01   11:09.23    4  
      30.14   32.97   33.38   33.54   33.75   33.52   33.74   33.91
      33.73   33.79   33.61   33.68   33.76   33.66   34.01   33.74
      33.91   33.80   33.75   32.84                                
  3 1-3-4 Smith, Madison T    18 Carl-MN                   NT   11:29.03    3  
      30.21   33.53   33.90   34.60   34.52   34.78   35.02   34.83
      35.27   35.22   35.12   35.58   35.39   35.21   35.11   34.92
      34.59   33.87   33.84   33.52                                
  4 1-4-6 Dowling, Eveline M  21 Carl-MN                   NT   12:07.85    2  
      31.89   35.81   36.95   37.10   36.51   36.58   36.88   36.93
      36.56   37.23   36.52   36.47   36.42   36.50   36.95   36.96
      36.87   36.99   36.46   35.27                                
  5 1-5-2 Lachman, Margaret   20 Carl-MN                   NT   12:27.07    1  
      32.32   35.21   36.40   37.35   37.32   37.44   37.75   38.10
      38.17   38.13   37.87   37.95   38.25   37.89   38.49   38.53
      37.91   37.96   37.26   36.77                                
  6 1-6-1 Dix, Martha K       18 St. Olaf-MN         12:12.30   12:44.87  
      33.80   36.75   36.95   38.10   38.36   38.79   38.70   38.98
      38.81   38.90   38.55   39.19   38.73   39.18   38.52   38.88
      39.01   38.87   38.30   37.50                                
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-5 Greseth, Sjon E     19 St. Olaf-MN         10:07.73   10:10.31    9  
      27.06   30.39   30.34   30.77   30.94   31.51   30.64   30.56
      30.85   31.26   30.55   30.62   30.85   31.08   30.81   30.83
      30.55   30.79   30.41   29.50                                
  2 1-2-4 Yuan, Allen J       18 Carl-MN                   NT   10:37.56    4  
      27.27   31.17   32.10   32.31   32.45   32.37   32.34   32.37
      32.38   31.97   32.46   32.55   32.40   32.46   32.16   32.60
      32.75   32.34   31.65   29.46                                
  3 1-3-3 McCarty, Zach Q     20 St. Olaf-MN         10:40.81   10:42.76    3  
      28.64   32.12   32.43   32.63   32.35   32.15   32.22   32.48
      32.15   32.35   32.20   32.24   32.84   33.13   32.21   32.41
      32.22   32.28   32.43   31.28                                
  4 1-4-1 Pelutis, Dmitriy    21 St. Olaf-MN         11:16.35   10:44.33    2  
      27.96   30.27   31.38   31.76   32.00   32.46   32.08   32.45
      32.79   32.84   33.00   33.43   32.67   33.74   32.91   32.90
      33.07   33.53   31.71   31.38                                
  5 1-5-2 Greenvall, Ben R    21 Carl-MN                   NT   10:46.79    1  
      28.65   31.28   31.69   32.04   32.39   32.38   32.75   32.55
      32.83   32.92   32.61   32.69   33.20   32.95   33.19   32.86
      33.01   33.21   33.07   30.52                                
  6 1-6-6 Darwish, Sam E      20 Carl-MN                   NT   10:47.04  
      27.60   30.93   31.81   32.03   32.21   32.13   32.55   32.56
      33.24   32.81   32.95   32.82   33.56   33.05   33.34   33.42
      32.76   33.68   32.79   30.80                                
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  5 1-1-2 Schrom, Marly       21 Carl-MN                   NT    2:10.26  
      30.87   33.80   33.26   32.33                                
  7 1-2-4 Marshall, Grace E   21 Carl-MN                   NT   x2:10.76  
      30.22   33.55   33.58   33.41                                
  8 1-3-6 Conn, Josie M       19 Carl-MN                   NT   x2:16.38  
      31.35   34.63   35.24   35.16                                
  9 1-4-1 Showers, Cora L     21 Carl-MN                   NT   x2:21.75  
      32.42   35.12   36.67   37.54                                
  1 2-1-3 Wolff, Marissa R    19 St. Olaf-MN          1:55.87    1:59.63    9  
      28.02   30.40   30.32   30.89                                
  2 2-2-5 Knutson, Maya L     20 St. Olaf-MN          2:00.35    2:01.24    4  
      28.58   31.13   31.20   30.33                                
  3 2-3-4 Fraser-Mines, Kyle  20 Carl-MN                   NT    2:04.95    3  
      28.37   30.77   32.25   33.56                                
  4 2-4-2 Lee, Serena         18 Carl-MN                   NT    2:06.83    2  
      28.65   32.12   32.90   33.16                                
  6 2-5-6 Nagaoka, Yuki       19 Carl-MN                   NT   x2:10.34    1  
      29.47   32.13   34.01   34.73                                
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  6 1-1-4 Lekki, Spencer S    19 Carl-MN                   NT   x2:03.80  
      28.86   31.65   31.96   31.33                                
  7 1-2-2 Heuchert, Christia  21 Carl-MN                   NT   x2:04.25  
      28.58   31.91   32.30   31.46                                
  8 1-3-6 Peters, Logan       19 Carl-MN                   NT   x2:15.31  
      29.28   34.43   36.13   35.47                                
  1 2-1-3 Loepfe, John G      20 St. Olaf-MN          1:47.14    1:48.02    9  
      24.63   26.88   28.06   28.45                                
  2 2-2-4 Dalluge, Jack A     20 Carl-MN                   NT    1:48.84    4  
      25.57   27.28   27.95   28.04                                
  3 2-3-2 Battiste, Alex J    21 Carl-MN                   NT    1:53.16    3  
      26.53   28.02   28.64   29.97                                
  4 2-4-6 Altaweel, Will M    19 Carl-MN                   NT    1:53.90    2  
      25.92   28.35   29.84   29.79                                
  5 2-5-5 Brachmann, Mitch S  18 St. Olaf-MN               NT    1:54.85    1  
      26.46   28.60   29.83   29.96                                
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  7 1-1-4 Quattrucci, Izzy D  18 Carl-MN                   NT   x1:09.69  
      33.55   36.14                                                
  8 1-2-2 Whyte, Morgan M     21 Carl-MN                   NT   x1:12.76  
      35.24   37.52                                                
  9 1-3-6 Emmons, Maddie      20 Carl-MN                   NT   x1:20.49  
      38.26   42.23                                                
  1 2-1-5 Punyko, Kelly E     21 St. Olaf-MN          1:00.23      59.53    9  
      28.40   31.13                                                
  2 2-2-3 Croasdell, Caitlin  20 St. Olaf-MN          1:02.93    1:02.75    4  
      30.20   32.55                                                
  3 2-3-2 Lederer, Emma E     21 Carl-MN                   NT    1:02.76    3  
      30.25   32.51                                                
  4 2-4-6 Lafferty, Natalie   19 Carl-MN                   NT    1:04.90    2  
      30.58   34.32                                                
  5 2-5-4 Boyum, Lydia R      18 Carl-MN                   NT    1:05.69    1  
      31.94   33.75                                                
  6 2-6-1 Cucchiaro, Shannon  18 St. Olaf-MN          1:07.27    1:07.48  
      32.69   34.79                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-5 Eyman Casey, Abe D  21 St. Olaf-MN            51.79      53.62    9  
      25.89   27.73                                                
  2 1-2-2 Conati, Ari F       21 Carl-MN                   NT      58.14    4  
      28.48   29.66                                                
  3 1-3-3 Gergen, Cal J       20 St. Olaf-MN            58.27      58.36    3  
      28.48   29.88                                                
  4 1-4-4 Offman, Eli         18 Carl-MN                   NT      58.58    2  
      28.67   29.91                                                
  5 1-5-6 Yuan, Allen J       18 Carl-MN                   NT    1:01.54    1  
      30.11   31.43                                                
  6 1-6-1 Moktan, Rahab       19 St. Olaf-MN          1:05.09    1:12.72  
      31.91   40.81                                                
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-4 Meyer, Ada L        20 Carl-MN                   NT    1:08.29    9  
      31.71   36.58                                                
  2 1-2-3 Nevin, Sophia M     19 St. Olaf-MN          1:06.15    1:08.48    4  
      32.14   36.34                                                
  3 1-3-5 Wichmann, Kelly R   20 St. Olaf-MN          1:09.53    1:11.21    3  
      33.55   37.66                                                
  4 1-4-2 Grossman, Kate R    20 Carl-MN                   NT    1:12.59    2  
      33.51   39.08                                                
  5 1-5-6 Aylward, Hannah E   23 Carl-MN                   NT    1:17.57    1  
      36.00   41.57                                                
  6 1-6-1 Kulas, Lauren A     18 St. Olaf-MN          1:21.33    1:22.17  
      38.52   43.65                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-4 Wetzel, Ryan M      21 Carl-MN                   NT    1:03.07    9  
      29.48   33.59                                                
  2 1-2-3 Kretzmann, Ian      20 St. Olaf-MN          1:02.37    1:04.33    4  
      29.52   34.81                                                
  3 1-3-5 Quezada, Xander     19 St. Olaf-MN          1:05.24    1:06.14    3  
      31.41   34.73                                                
  4 1-4-2 Belzer, Tristan A   19 Carl-MN                   NT    1:09.98    2  
      33.43   36.55                                                
  5 1-5-6 Stahl, Axel         19 Carl-MN                   NT    1:13.40    1  
      34.39   39.01                                                
  6 1-6-1 Swenson, Dan        20 St. Olaf-MN          1:22.19    1:21.11  
      37.40   43.71                                                
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-4 Cameron, Alison S   18 Carl-MN                   NT    2:14.27    9  
      29.90   33.56   35.13   35.68                                
  2 1-2-3 Jensen, Helen R     20 St. Olaf-MN               NT    2:14.46    4  
      30.13   33.93   35.42   34.98                                
  3 1-3-5 Martin, Erin M      21 St. Olaf-MN          2:30.14    2:28.65    3  
      32.35   38.25   39.48   38.57                                
  4 1-4-6 Bergman, Meredith   21 Carl-MN                   NT    2:30.42    2  
      33.60   38.09   39.18   39.55                                
  5 1-5-1 Jones, Olivia M     20 St. Olaf-MN          2:29.66    2:32.44    1  
      33.31   38.90   40.26   39.97                                
  6 1-6-2 Gergely, Anna L     21 Carl-MN                   NT    2:34.73  
      32.63   38.09   41.56   42.45                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-4 Chang, Andrew       19 Carl-MN                   NT    2:01.22    9  
      26.68   31.17   31.26   32.11                                
  2 1-2-3 Hones, Marcel D     19 St. Olaf-MN          2:01.55    2:01.27    4  
      26.76   31.24   31.00   32.27                                
  3 1-3-2 Fitch, Stevie D     19 Carl-MN                   NT    2:03.33    3  
      26.84   31.42   32.18   32.89                                
  4 1-4-6 Meyer, Eric N       20 Carl-MN                   NT    2:10.12    2  
      28.12   31.24   33.77   36.99                                
  5 1-5-5 Tong, DQ L          22 St. Olaf-MN          2:13.93    2:16.09    1  
      28.79   33.16   35.24   38.90                                
  6 1-6-1 McCarty, Zach Q     20 St. Olaf-MN               NT    2:22.80  
      30.76   36.33   37.61   38.10                                
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  5 1-1-4 Aylward, Hannah E   23 Carl-MN                   NT     x28.22  
  6 1-2-3 Dyke, Erin N        20 Carl-MN                   NT     x28.42  
  7 1-3-2 Showers, Cora L     21 Carl-MN                   NT     x29.27  
  8 1-4-5 Horwitz, Rebecca A  19 Carl-MN                   NT     x29.30  
 10 1-5-1 Emmons, Maddie      20 Carl-MN                   NT     x31.41  
 11 1-6-6 Byrne, Lorraine     20 Carl-MN                   NT     x31.55  
  1 2-1-4 Mather, Caroline A  21 Carl-MN                   NT      24.41    9  
  2 2-2-2 Neid, Claire E      18 Carl-MN                   NT      25.78    4  
  3 2-3-3 Punyko, Kelly E     21 St. Olaf-MN            25.32      26.10    3  
  4 2-4-6 Nagaoka, Yuki       19 Carl-MN                   NT      26.90    2  
  9 2-5-5 Wallace, Victoria   18 St. Olaf-MN            29.86      30.02    1  
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  5 1-1-4 Winter, Jake H      19 Carl-MN                   NT     x25.32  
  7 1-2-2 Peters, Logan       19 Carl-MN                   NT     x26.84  
  1 2-1-4 Heinzel, Jack       19 Carl-MN                   NT      22.27    9  
  2 2-2-2 Reeves, Nick W      21 Carl-MN                   NT      22.48    4  
  3 2-3-3 Gergen, Cal J       20 St. Olaf-MN            22.55      22.89    3  
  4 2-4-6 Darwish, Sam E      20 Carl-MN                   NT      23.83    2  
  6 2-5-5 Meagher, Sean R     19 St. Olaf-MN            26.55      26.71    1  
  8 2-6-1 Swenson, Dan        20 St. Olaf-MN            27.42      27.85  
 
Event 17  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-2 Kirkland, Kapani    18 Carl-MN                   NP     226.10    9  
  2 1-2-1 Tartaglia, Andrea   19 Carl-MN                   NP     158.75    4  
 
Event 18  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1--1 Kramer, Harris          St. Olaf-MN               NP    X161.10  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  9 1-1-3 Quattrucci, Izzy D  18 Carl-MN                   NT   x1:01.50  
      28.77   32.73                                                
 11 1-2-2 Aylward, Hannah E   23 Carl-MN                   NT   x1:03.26  
      30.51   32.75                                                
 12 1-3-4 Lachman, Margaret   20 Carl-MN                   NT   x1:03.94  
      30.45   33.49                                                
 13 1-4-5 Showers, Cora L     21 Carl-MN                   NT   x1:04.66  
      31.23   33.43                                                
 15 1-5-1 Byrne, Lorraine     20 Carl-MN                   NT   x1:10.03  
      33.32   36.71                                                
 16 1-6-6 Emmons, Maddie      20 Carl-MN                   NT   x1:11.25  
      33.25   38.00                                                
  4 2-1-4 Dowling, Eveline M  21 Carl-MN                   NT      57.84  
      27.50   30.34                                                
  7 2-2-6 Schrom, Marly       21 Carl-MN                   NT   x1:00.41  
      29.37   31.04                                                
  8 2-3-2 Dyke, Erin N        20 Carl-MN                   NT   x1:01.45  
      29.28   32.17                                                
 10 2-4-5 Kulas, Lauren A     18 St. Olaf-MN          1:02.96    1:02.83  
      29.63   33.20                                                
 14 2-5-3 Wallace, Victoria   18 St. Olaf-MN          1:04.87   x1:04.98  
      31.19   33.79                                                
  1 3-1-4 Mather, Caroline A  21 Carl-MN                   NT      53.80    9  
      26.08   27.72                                                
  2 3-2-3 Wolff, Marissa R    19 St. Olaf-MN            53.64      54.64    4  
      26.68   27.96                                                
  3 3-3-5 Knutson, Maya L     20 St. Olaf-MN            55.13      56.97    3  
      27.37   29.60                                                
  5 3-4-2 Lee, Serena         18 Carl-MN                   NT      57.89    2  
      27.72   30.17                                                
  6 3-5-6 Nagaoka, Yuki       19 Carl-MN                   NT     x58.13    1  
      28.11   30.02                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  7 1-1-2 Stahl, Axel         19 Carl-MN                   NT     x55.72  
      26.96   28.76                                                
  8 1-2-4 Heuchert, Christia  21 Carl-MN                   NT     x56.18  
      26.96   29.22                                                
  9 1-3-6 Lekki, Spencer S    19 Carl-MN                   NT     x58.02  
      27.86   30.16                                                
 10 1-4-3 Meagher, Sean R     19 St. Olaf-MN          1:00.37     x59.20  
      27.68   31.52                                                
 11 1-5-5 Swenson, Dan        20 St. Olaf-MN          1:00.95   x1:00.75  
      28.68   32.07                                                
  1 2-1-4 Heinzel, Jack       19 Carl-MN                   NT      48.38    9  
      23.43   24.95                                                
  2 2-2-2 Dalluge, Jack A     20 Carl-MN                   NT      48.99    4  
      24.14   24.85                                                
  3 2-3-3 Hones, Marcel D     19 St. Olaf-MN            48.03      49.48    3  
      23.32   26.16                                                
  4 2-4-6 Reeves, Nick W      21 Carl-MN                   NT      50.82    2  
      24.30   26.52                                                
  5 2-5-5 Kretzmann, Ian      20 St. Olaf-MN            49.22      51.89    1  
      24.72   27.17                                                
  6 2-6-1 Moktan, Rahab       19 St. Olaf-MN            56.08      55.68  
      26.33   29.35                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  7 1-1-2 Bergman, Meredith   21 Carl-MN                   NT   x2:29.36  
      35.21   37.61   38.39   38.15                                
  8 1-2-4 Marshall, Grace E   21 Carl-MN                   NT   x2:31.33  
      35.73   38.18   38.21   39.21                                
  9 1-3-6 Whyte, Morgan M     21 Carl-MN                   NT   x2:33.18  
      36.21   38.31   39.85   38.81                                
  1 2-1-5 Punyko, Kelly E     21 St. Olaf-MN          2:12.61    2:13.01    9  
      30.63   33.49   34.51   34.38                                
  2 2-2-4 Boyum, Lydia R      18 Carl-MN                   NT    2:17.49    4  
      32.76   34.15   35.32   35.26                                
  3 2-3-6 Lederer, Emma E     21 Carl-MN                   NT    2:17.71    3  
      31.59   35.21   35.64   35.27                                
  4 2-4-3 Rizzo, Linnea M     22 St. Olaf-MN               NT    2:20.40    2  
      33.71   35.21   36.20   35.28                                
  5 2-5-2 Fraser-Mines, Kyle  20 Carl-MN                   NT    2:20.47    1  
      33.39   35.67   36.31   35.10                                
  6 2-6-1 Cucchiaro, Shannon  18 St. Olaf-MN          2:23.08    2:23.01  
      33.48   36.04   37.11   36.38                                
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-5 Eyman Casey, Abe D  21 St. Olaf-MN          1:53.70    1:56.80    9  
      27.39   29.69   30.49   29.23                                
  2 1-2-4 Offman, Eli         18 Carl-MN                   NT    2:08.55    4  
      30.50   32.48   33.35   32.22                                
  3 1-3-6 Conati, Ari F       21 Carl-MN                   NT    2:09.41    3  
      29.23   31.20   33.36   35.62                                
  4 1-4-3 Gergen, Cal J       20 St. Olaf-MN               NT    2:10.53    2  
      30.43   33.03   34.22   32.85                                
  5 1-5-2 Battiste, Alex J    21 Carl-MN                   NT    2:11.95    1  
      31.33   33.10   33.98   33.54                                
  6 1-6-1 Brachmann, Mitch S  18 St. Olaf-MN          2:15.26    2:15.58  
      30.57   34.01   34.95   36.05                                
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-4 Meyer, Ada L        20 Carl-MN                   NT    2:26.41    9  
      33.45   37.38   37.59   37.99                                
  2 1-2-3 Nevin, Sophia M     19 St. Olaf-MN          2:27.89    2:26.45    4  
      33.45   37.33   37.64   38.03                                
  3 1-3-5 Wichmann, Kelly R   20 St. Olaf-MN          2:34.77    2:36.97    3  
      35.76   39.89   40.34   40.98                                
  4 1-4-2 Grossman, Kate R    20 Carl-MN                   NT    2:39.55    2  
      36.60   39.86   40.95   42.14                                
  5 1-5-6 Horwitz, Rebecca A  19 Carl-MN                   NT    2:49.84    1  
      38.19   42.18   44.95   44.52                                
  6 1-6-1 Dix, Martha K       18 St. Olaf-MN          3:02.34    3:05.12  
      42.73   47.22   47.52   47.65                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-4 Wetzel, Ryan M      21 Carl-MN                   NT    2:20.34    9  
      31.14   35.99   38.10   35.11                                
  2 1-2-3 McCarty, Zach Q     20 St. Olaf-MN          2:26.31    2:25.21    4  
      33.35   37.33   37.41   37.12                                
  3 1-3-2 Altaweel, Will M    19 Carl-MN                   NT    2:26.35    3  
      32.22   37.20   38.73   38.20                                
  4 1-4-5 Quezada, Xander     19 St. Olaf-MN          2:28.18    2:27.00    2  
      32.73   37.12   38.78   38.37                                
  5 1-5-6 Belzer, Tristan A   19 Carl-MN                   NT    2:31.30    1  
      34.33   38.24   39.01   39.72                                
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-3 Wolff, Marissa R    19 St. Olaf-MN          5:07.78    5:20.36    9  
      28.84   31.54   32.11   32.41   32.40   32.58   32.97   32.90
      32.74   31.87                                                
  2 1-2-5 Croasdell, Caitlin  20 St. Olaf-MN          5:24.59    5:27.08    4  
      28.64   31.53   32.43   33.07   32.87   33.35   33.77   34.37
      34.05   33.00                                                
  3 1-3-2 Smith, Madison T    18 Carl-MN                   NT    5:37.94    3  
      29.91   33.51   34.42   34.34   34.22   34.13   34.58   34.29
      34.41   34.13                                                
  4 1-4-1 Martin, Erin M      21 St. Olaf-MN          5:44.70    5:44.07    2  
      30.05   34.04   35.14   35.58   35.66   34.83   35.25   35.24
      35.12   33.16                                                
  5 1-5-4 Lee, Serena         18 Carl-MN                   NT    5:44.84    1  
      30.18   33.59   34.85   35.56   36.39   35.58   35.98   35.61
      34.96   32.14                                                
  6 1-6-6 Conn, Josie M       19 Carl-MN                   NT    6:07.92  
      32.53   36.26   37.51   37.83   38.42   38.00   37.49   37.33
      36.86   35.69                                                
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-5 Greseth, Sjon E     19 St. Olaf-MN          4:53.06    4:56.26    9  
      26.22   29.74   30.80   30.73   29.33   28.97   29.45   30.21
      30.74   30.07                                                
  2 1-2-4 Fitch, Stevie D     19 Carl-MN                   NT    5:06.57    4  
      26.91   29.85   30.72   31.43   31.05   31.07   31.37   32.06
      31.15   30.96                                                
  3 1-3-3 Pelutis, Dmitriy    21 St. Olaf-MN          5:10.72    5:08.50    3  
      27.19   30.16   31.32   31.99   31.71   31.78   31.93   31.65
      31.10   29.67                                                
  4 1-4-2 Yuan, Allen J       18 Carl-MN                   NT    5:09.89    2  
      26.81   30.83   31.45   31.95   32.27   32.39   32.17   31.80
      30.83   29.39                                                
  5 1-5-6 Greenvall, Ben R    21 Carl-MN                   NT    5:13.85    1  
      27.78   30.80   31.14   31.86   31.83   32.20   32.66   31.91
      32.34   31.33                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  6 1-1-4 Gergely, Anna L     21 Carl-MN                   NT   x1:07.15  
      31.05   36.10                                                
  7 1-2-2 Bergman, Meredith   21 Carl-MN                   NT   x1:08.06  
      32.19   35.87                                                
  1 2-1-4 Cameron, Alison S   18 Carl-MN                   NT    1:00.86    9  
      28.86   32.00                                                
  2 2-2-3 Jensen, Helen R     20 St. Olaf-MN          1:00.07    1:01.27    4  
      29.26   32.01                                                
  3 2-3-2 Lederer, Emma E     21 Carl-MN                   NT    1:02.24    3  
      28.70   33.54                                                
  4 2-4-5 Knutson, Maya L     20 St. Olaf-MN          1:04.05    1:04.46    2  
      30.21   34.25                                                
  5 2-5-6 Lafferty, Natalie   19 Carl-MN                   NT    1:05.18    1  
      29.12   36.06                                                
  8 2-6-1 Jones, Olivia M     20 St. Olaf-MN          1:05.61    1:08.47  
      31.45   37.02                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-3 Loepfe, John G      20 St. Olaf-MN            50.04      51.68    9  
      24.17   27.51                                                
  2 1-2-4 Chang, Andrew       19 Carl-MN                   NT      53.07    4  
      24.66   28.41                                                
  3 1-3-2 Meyer, Eric N       20 Carl-MN                   NT      57.40    3  
      26.75   30.65                                                
  4 1-4-6 Darwish, Sam E      20 Carl-MN                   NT      57.51    2  
      26.71   30.80                                                
  5 1-5-5 Brachmann, Mitch S  18 St. Olaf-MN            57.66      57.62    1  
      26.73   30.89                                                
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  7 1-1-4 Gergely, Anna L     21 Carl-MN                   NT   x2:24.41  
      30.98   38.03   42.89   32.51                                
  8 1-2-2 Grossman, Kate R    20 Carl-MN                   NT   x2:26.46  
      32.67   38.38   40.03   35.38                                
  9 1-3-6 Lachman, Margaret   20 Carl-MN                   NT   x2:37.07  
      33.84   41.53   45.93   35.77                                
  1 2-1-5 Rizzo, Linnea M     22 St. Olaf-MN          2:14.81    2:18.00    9  
      30.36   35.63   40.45   31.56                                
  2 2-2-3 Jensen, Helen R     20 St. Olaf-MN          2:15.52    2:18.16    4  
      29.64   35.53   40.38   32.61                                
  3 2-3-6 Cameron, Alison S   18 Carl-MN                   NT    2:18.52    3  
      29.57   36.82   41.14   30.99                                
  4 2-4-2 Meyer, Ada L        20 Carl-MN                   NT    2:19.19    2  
      31.43   38.64   37.03   32.09                                
  5 2-5-1 Wichmann, Kelly R   20 St. Olaf-MN          2:18.21    2:19.68    1  
      30.47   35.95   40.28   32.98                                
  6 2-6-4 Boyum, Lydia R      18 Carl-MN                   NT    2:19.88  
      30.59   35.55   41.20   32.54                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  5 1-1-2 Meyer, Eric N       20 Carl-MN                   NT   x2:15.04  
      28.28   36.14   39.74   30.88                                
  6 1-2-4 Belzer, Tristan A   19 Carl-MN                   NT   x2:15.28  
      30.21   35.92   39.54   29.61                                
  8 1-3-1 Heuchert, Christia  21 Carl-MN                   NT   x2:22.42  
      29.12   37.90   42.85   32.55                                
  9 1-4-6 Lekki, Spencer S    19 Carl-MN                   NT   x2:24.09  
      30.27   37.64   44.71   31.47                                
  1 2-1-3 Greseth, Sjon E     19 St. Olaf-MN               NT    2:02.77    9  
      26.30   31.81   37.66   27.00                                
  2 2-2-4 Chang, Andrew       19 Carl-MN                   NT    2:02.78    4  
      25.93   32.53   35.79   28.53                                
  3 2-3-2 Altaweel, Will M    19 Carl-MN                   NT    2:06.00    3  
      26.38   32.87   37.10   29.65                                
  4 2-4-6 Wetzel, Ryan M      21 Carl-MN                   NT    2:09.97    2  
      27.80   33.61   37.37   31.19                                
  7 2-5-5 Tong, DQ L          22 St. Olaf-MN          2:14.91    2:17.39    1  
      28.35   37.11   41.11   30.82                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-4 Carleton College-MN  'A'                         NT    1:41.64   11  
     1) Lafferty, Natalie D 19          2) Fraser-Mines, Kyle R 20        
     3) Neid, Claire E 18               4) Mather, Caroline A 21          
       26.26    25.53    25.60    24.25                                    
  2 1-2-3 St Olaf College-MN  'A'                     1:41.01    1:43.76    4  
     1) Knutson, Maya L 20              2) Wichmann, Kelly R 20           
     3) Nevin, Sophia M 19              4) Croasdell, Caitlin C 20        
       26.08    26.51    25.62    25.55                                    
  3 1-3-2 Carleton College-MN  'B'                         NT    1:46.27    2  
     1) Dowling, Eveline M 21           2) Nagaoka, Yuki 19               
     3) Lee, Serena 18                  4) Dyke, Erin N 20                
       26.70    25.61    26.35    27.61                                    
  4 1-4-5 St Olaf College-MN  'B'                          NT    1:51.07  
     1) Kulas, Lauren A 18              2) Rizzo, Linnea M 22             
     3) Cucchiaro, Shannon E 18         4) Martin, Erin M 21              
       28.37    26.89    27.91    27.90                                    
  5 1-5-6 Carleton College-MN  'C'                         NT   x1:57.03  
     1) Horwitz, Rebecca A 19           2) Conn, Josie M 19               
     3) Schrom, Marly 21                4) Emmons, Maddie 20              
       29.14    30.04    27.09    30.76                                    
 -- 1--1 St Olaf College-MN  'C'                           NT   X1:56.25  
     1) Wallace, Victoria R 18          2) Punyko, Kelly E 21             
     3) Jones, Olivia M 20              4) Dix, Martha K 18               
       30.42    25.07    28.12    32.64                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1-3 St Olaf College-MN  'A'                     1:27.13    1:28.30   11  
     1) Loepfe, John G 20               2) Hones, Marcel D 19             
     3) Eyman Casey, Abe D 21           4) Kretzmann, Ian 20              
       22.53    21.93    21.58    22.26                                    
  2 1-2-4 Carleton College-MN  'A'                         NT    1:28.33    4  
     1) Heinzel, Jack 19                2) Reeves, Nick W 21              
     3) Fitch, Stevie D 19              4) Dalluge, Jack A 20             
       22.20    22.15    22.41    21.57                                    
  3 1-3-2 Carleton College-MN  'B'                         NT    1:34.22    2  
     1) Offman, Eli 18                  2) Darwish, Sam E 20              
     3) Wetzel, Ryan M 21               4) Greenvall, Ben R 21            
       23.52    23.71    23.12    23.87                                    
  4 1-4-6 Carleton College-MN  'C'                         NT   x1:35.95  
     1) Conati, Ari F 21                2) Yuan, Allen J 18               
     3) Battiste, Alex J 21             4) Winter, Jake H 19              
       24.01    23.84    23.49    24.61                                    
  5 1-5-5 St Olaf College-MN  'B'                          NT    1:38.82  
     1) Moktan, Rahab 19                2) McCarty, Zach Q 20             
     3) Quezada, Xander 19              4) Pelutis, Dmitriy 21            
       25.24    24.61    24.47    24.50                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Carleton College                    155   2. St Olaf College                     133
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Carleton College                    133   2. St Olaf College                     129