Skip Navigation

Varsity Athletics

Men's Track and Field

Carleton Athletics
Go

Schedule and Results

« Return to event details
UW La Crosse Final Qualifier     
May 18, 2017
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 4 x 400 Relay
Place Team      Squad       Athletes      Time      Score
1.      Wartburg           A  Dolphin, Snider, DeMott, Anderlik                3:15.24
2.      Wis.-Oshkosh       A  Powers, Trimner, Malm, Griest                    3:15.88
3.      St. Thomas (Minn.) A  Skidmore, Prater, Queenan, Mueller               3:16.73
4.      Wis.-River Falls   A  Paynotta, Jensen, Kernstock, Kasper              3:17.12      
5.      Wis.-Platteville   A  Burcham, Stribling, Buechner, Thompson           3:17.99
6.      Carleton           A  Richter, Withbroe, Cook-Gallardo, Cook-Gallardo  3:18.00
7.      Wis.-Whitewater    A  Masters, Arneson, Theel, Zeien                   3:21.09
8.      Wartburg           B  Kennicker, Duehr, McMichael, Schulz              3:23.64
9.      Wis.-Stevens Point A  Pomaville, Scheer, Welch, Posanski               3:35.55

Women's 200 Meters
Place   Name             Year      Team                Time      Score   Wind   Heat(Pl) 
1.      Sonsalla, Hannah JR-3      Macalester          24.93      -      4.0      1(1)      
2.      Rupnow, Jess     SR-4      Wis.-Eau Claire     25.15      -      4.0      1(2)      
3.      Murray, Katie    JR-3      St. Thomas (Minn.)  25.50      -      4.0      1(3)      
4.      Nelson, Nicole   FR-1      Wis.-Stout          25.81      -      3.9      2(1)      
5.      Endries, Morgan  FR-1      Wis.-Oshkosh        25.86      -      3.9      2(2)      
6.      Johnson, Kate    SR-4      Wis.-Stout          25.91      -      4.0      1(4)       
7.      Smith, Anna      FR-1      St. Thomas (Minn.)  25.97      -      3.9      2(3)      
8.      Grisanzio, Emma  SR-4      Carleton            26.12      -      3.9      2(4)      
9.      Woyak, Kaitlin   SO-2      Wis.-Stout          26.19      -      4.0      1(5)       
10.     Roberts, Susanna FR-1      Wis.-Oshkosh        26.54      -      3.9      2(5)       
11.     Bullard, Emma    FR-1      Wis.-Stout          26.68      -      3.9      2(6)       
12.     Zais, Claire     SO-2      Wis.-Stout          27.12      -      4.2      3(1)       
13.     Solinsky, Talyn  FR-1      Wis.-Stevens Point  27.26      -      4.2      3(2)       
14.     Britton, Damali  JR-3      Carleton            27.32      -      4.2      3(3)       
15.     Loughrin, Molly  JR-3      Wis.-Stout          27.95      -      4.2      3(4)       
16.     Benn, Aryn       JR-3      Wis.-Stout          27.97      -      4.2      3(5)       
17.     Srnka, Melissa   FR-1      Wis.-Oshkosh        28.63      -      4.2      3(6)        


Women's 1500 Meters
Place   Name               Year      Team                   Time      Score       
1.      Halverson, Annika  JR-3      Bethel (Minn.)         4:37.88      -      
2.      Glassbrenner, Ali  JR-3      St. Thomas (Minn.)     4:41.39      -      
3.      Goemann, Hannah    SR-4      Minnesota-Morris       4:43.03      -       
4.      Walz, Jenny        JR-3      St. Thomas (Minn.)     4:47.64      -      
5.      Nipper, Nicole     SR-4      Carleton               4:48.18      -      
6.      Tell, Dakota       SR-4      Wartburg               4:50.70      -       
7.      Brugger, Libby     FR-1      Wis.-La Crosse         4:53.28      -       
8.      West, Maria        SO-2      Concordia-Moorhead     4:58.15      -      
9.      Sweet, Molly       FR-1      Saint Mary's (Minn.)   5:14.99      -       
10.     Pape, Madeleine              Wisconsin Track Club   4:37.17      -        


Women's 3000 Steeplechase
Place   Name                Year      Team               Time      Score       
1.      Kirtz, McKenzie     SO-2      Wis.-La Crosse     11:12.74      -      
2.      Moody, Jena         JR-3      St. Olaf           11:13.52      -      
3.      Rittgers, Jaclyn    SR-4      Wartburg           11:18.79      -       
4.      Day, Emily          SR-4      Loras              11:21.68      -       
5.      Ness, Sara          FR-1      St. Thomas (Minn.) 11:23.59      -      
6.      Trujillo, Claire    SR-4      Carleton           11:27.31      -      
7.      Silbernagel, Meghan JR-3      Wartburg           11:32.16      -       
8.      Schmitt, Bridget    SO-2      St. Thomas (Minn.) 12:17.36      -      
9.      Zerfas, Nicole      SO-2      Olivet             12:42.36      -       
10.     Steinke, Ruth       Unattached                   11:27.58      -        


Women's High Jump
Place   Name                  Year      Team                 Metric     English      Score       
1.      Lindquist, Katie      SO-2      Wheaton (Ill.)       1.61m      5' 3.25"      -       
1.41   1.46   1.51   1.56   1.61   1.69
P      P      P      O      O      XXX
2.      Weekly, Isabella      SO-2      Wis.-Stevens Point   1.61m      5' 3.25"      -       
1.41   1.46   1.51   1.56   1.61   1.66
P      P      P      XO     O      XXX
3.      Pladies, Stephanie    SO-2      Wis.-Stout           1.61m      5' 3.25"      -       
1.41   1.46   1.51   1.56   1.61   1.66
P      P      O      XO     XO     XXX
4.      Glidden, Sarah        JR-3      Wis.-Eau Claire      1.61m      5' 3.25"      -       
1.41   1.46   1.51   1.56   1.61   1.66
P      P      O      O      XXO    XXX   
5.      Gromowski, Morgan     SR-4      Wis.-Stout           1.56m      5' 1.25"      -       
1.41   1.46   1.51   1.56   1.61   1.72
P      O      XO     XO     XXX      
6.      Sorensen, Raelin      FR-1      Wis.-Stout           1.51m      4' 11.5"      -       
1.41   1.46   1.51   1.56
P      O      O      XXX
7.      Fokken, Niki          JR-3      St. Benedict         1.51m      4' 11.5"      -      
1.41   1.46   1.51   1.56
P      O      XO     XXX
8.      Ottusch, Lizz         SO-2      Wis.-Eau Claire      1.46m      4' 9.5"      -       
1.41   1.46   1.51
P      O      XXX
9.      Grisanzio, Emma       SR-4      Carleton             1.46m      4' 9.5"      -       
1.41   1.46   1.51
XO     O      XXX
10.      Watry, Jamie         SR-4      Wis.-Stevens Point   1.46m      4' 9.5"      -       
1.41   1.46   1.51
P      XO     XXX
11.      Joens, Bailey        FR-1      Saint Mary's (Minn.) 1.46m      4' 9.5"      -       
1.41   1.46   1.51
P      XO     XXX  
12.      Marotz, Megan        SR-4      Wis.-Platteville     1.41m      4' 7.5"      -       
1.41   1.46
O      XXX
---       Simonis, Briana     FR-1      Wis.-Stevens Point      NH      NH      -       
1.56
XXX


Women's Triple Jump
Place      Name      Year      Team      Metric      English      Score      Wind       
1.      Williams, Amber      SR-4      Wis.-Platteville  11.96m      39' 3"      -      2.7      
11.73m (3.3) 11.66m (2.8) 11.96m (2.7) FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0) 
2.      Frempong-Longdon, S. SR-4      Wis.-Eau Claire   11.79m      38' 8.25"   -      1.8      
11.36m (1.7) FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0)  11.45m (2.6) 11.79m (1.8) 11.54m (1.9) 
3.      Schreier, Betsy      SO-2      Wis.-La Crosse    11.63m      38' 2"      -      2.5       
FOUL (+0.0)  11.24m (2.2) FOUL (+0.0)  11.63m (2.5) FOUL (+0.0)  11.63m (1.6) 
4.      Britton, Damali      JR-3      Carleton          11.37m      37' 3.75"   -      3.3      
11.37m (3.3) 11.31m (2.8) 10.86m (2.7) 11.35m (3.2) FOUL (+0.0)  11.09m (2.2) 
5.      Volz, Cara           FR-1      Wis.-Oshkosh      11.29m      37' 0.5"    -      1.1      
FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0) 11.22m (3.1)  11.26m (3.0) FOUL (+0.0)  11.29m (1.1) 
6.      Dup, Becca           SO-2      Saint Mary's      11.28m      37' 0.25"   -      1.4      
FOUL (+0.0)  10.77m (3.6) 11.07m (1.3) 11.28m (1.4) 11.16m (3.1) 11.00m (2.2) 
7.      Ruehl, Svenja        JR-3      Wis.-Superior     11.11m      36' 5.5"    -      2.4       
FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0)  11.11m (2.4) FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0)  11.00m (2.4) 
8.      Benn, Aryn           JR-3      Wis.-Stout        11.09m      36' 4.75"   -      2.8       
FOUL (+0.0)  10.99m (2.4) 11.09m (2.8) 10.53m (2.4) 10.41m (2.6) 11.00m (3.0) 
9.      Edwards, Lilia       SO-2      Wartburg          10.99m      36' 0.75"   -      3.0       
10.99m (3.0) 10.96m (2.1) FOUL (+0.0)  10.86m (1.7) 10.49m (3.5)  9.80m (1.0) 
10.      Gromowski, Morgan   SR-4      Wis.-Stout        10.11m      33' 2"      -      4.2       
FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0)  10.11m (4.2) FOUL (+0.0)  FOUL (+0.0)   FOUL (+0.0)
« Return to event details