Skip Navigation

Varsity Athletics

Women's Track and Field

Carleton Athletics
Go

Schedule and Results

« Return to event detailsCarleton Interscholastic Girls

Carleton Interscholastic Girls

Carleton College

May 5, 2012

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on boys



100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

100 Meter Dash
    1 Emma Allen, 10, Rochester Century                 12.93  H2
                                      AA honor roll qualifier
    2 August Smith, 9, Minneapolis Southwest            13.10  H2
    3 Shannon Brakke, 11, Rochester Century             13.53  H2
    4 Mishy Wang, 9, Rochester Century                  13.79  H2
    5 Katie Mullin, 11, Minneapolis South               13.83  H2
    6 Briyana Hollins, 8, Minneapolis Edison            13.91  H1
    7 Hanna Arvold, 10, Minneapolis South               13.98  H2
    8 Amy Fleming, 10, Rochester Century                14.19  H1
    9 Elise Weber, 8, Rochester Century                 14.26  H1
   10 Emily Thomas, Rochester Century                   14.37  H1
   11 Averi Turner, 10, Minneapolis Southwest           14.72  H2
   12 Olivia Webster, 9, Minneapolis Southwest          15.72  H1
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

400 Meter Dash
    1 Jennifer Guibert, 11, Rochester Century           60.07 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Lucy Burgess, 8, Rochester Century                65.24 
    3 Wallin Erin, 12, Minneapolis South                65.83 
    4 Ella Willford, 9, Minneapolis Southwest           68.72 
    5 Meredith Targonski, 7, Rochester Century          69.17 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

800 Meter Run
    1 Kendall Leet-Otley, 11, Rochester Century       2:25.87 
    2 Elise Topazian, 11, Rochester Century           2:32.70 
    3 Michaela Pfeiffer, 10, Rochester Century        2:34.42 
    4 Casey Johnson, 12, Minneapolis South            2:37.15 
    5 Ellen Swenson, 11, St Paul Acad Summit          2:42.00 
    6 Schultz Clara, 11, Minneapolis South            2:52.33 
    7 Haley Kilbride-Pierce, 11, Minneapolis Southwest
                                                      3:00.71 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

1600 Meter Run
    1 Elise Topazian, 11, Rochester Century           5:26.51 
    2 Madeline Youngberg, Rochester Century           5:30.76 
    3 Michaela Pfeiffer, 10, Rochester Century        5:34.17 
    4 Sally Donovan, 12, Minneapolis South            5:37.60 
    5 Sydney Hollman, Rochester Century               5:43.64 
    6 Abby Counihan, 10, Minneapolis Southwest        5:48.91 
    7 Daisy Richmond, 9, Minneapolis Southwest        5:58.81 
    8 Jenna Birkeli, 12, Minneapolis South            6:22.77 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

3200 Meter Run
    1 Sally Donovan, 12, Minneapolis South           11:26.69 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Anna Ryden, 10, Minneapolis Southwest          11:28.94 
                                      AA honor roll qualifier
    3 Sammie Coffler, 9, Minneapolis Southwest       12:35.08 
    4 Tessa Caroll, 11, Rochester Century            12:43.79 
    5 Jenna Birkeli, 12, Minneapolis South           13:04.05 
    6 Ophelia Loree, 11, Rochester Century           13:06.06 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

100 Meter Hurdles
    1 Andy Jacobs, 8, Rochester Century                 16.35 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Carolyn Saulsberry, 12, Minneapolis Southwest     16.44 
                                      AA honor roll qualifier
    3 Marolyn Saulsberry, 12, Minneapolis Southwest     17.01 
    4 Holly Whannel, 10, Rochester Century              18.01 
    5 Amanda Kolb, 11, Rochester Century                19.68 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

300 Meter Hurdles
    1 Marolyn Saulsberry, 12, Minneapolis Southwest     46.08  H2
                                      AA honor roll qualifier
    2 Andy Jacobs, 8, Rochester Century                 46.43  H2
                                      AA honor roll qualifier
    3 Ariel Hayward, 12, Rochester Century              49.15  H2
                                      AA honor roll qualifier
    4 Holly Whannel, 10, Rochester Century              51.25  H1
    5 LaToya Ford, 9, Minneapolis Edison                60.74  H1
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

2000 Meter Steeplechas
    1 Wendy White, 12, St Paul Acad Summit            8:11.84 
    2 Schultz Clara, 11, Minneapolis South            8:44.87 
    3 Cecelia Metzdorff, 11, Minneapolis Southwest    8:49.71 
    4 Courtney Stevens, Rochester Century             8:53.53 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

4x100 Meter Relay
    1 Rochester Century                                 52.05 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Rochester Century B                               54.69 
    3 Minneapolis Southwest                             58.00 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

800 Meter Relay
    1 Rochester Century                               1:50.96 
    2 Minneapolis Southwest                           2:01.59 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

Long Jump
    1 Tatyana Pashibin, 12, Minneapolis Southwest    16-1 1/4 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Shannon Brakke, 11, Rochester Century          15-9 3/4 
    3 Emma Allen, 10, Rochester Century              15-2 1/4 
    4 Mishy Wang, 9, Rochester Century               15-1 3/4 
    5 Lucy Hennen, 12, Minneapolis South             13-8 1/4 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

Triple Jump
    1 Tatyana Pashibin, 12, Minneapolis Southwest    35-4 1/2 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Anna Wagner, 12, Rochester Century                 34-0 
                                      AA honor roll qualifier
    3 Carolyn Saulsberry, 12, Minneapolis Southwest      33-5 
                                      AA honor roll qualifier
    4 Jennifer Guibert, 11, Rochester Century        31-8 1/2 
    5 Averi Turner, 10, Minneapolis Southwest        30-0 1/2 
    6 Lucy Hennen, 12, Minneapolis South                29-10 
    7 Briyana Hollins, 8, Minneapolis Edison             24-3 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

Shot Put
    1 Bethany Schultz, 12, Rochester Century             35-9 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Jill Harstad, 11, Rochester Century            34-7 1/2 
                                      AA honor roll qualifier
    3 Alecia Kupfer, 8, Rochester Century               29-10 
    4 August Smith, 9, Minneapolis Southwest            28-11 
    5 Sheron Bell, 8, Minneapolis Edison                 23-5 
    6 LaToya Ford, 9, Minneapolis Edison                 23-5 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

Discus Throw
    1 Bethany Schultz, 12, Rochester Century            115-8 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Kendall Kupfer, Rochester Century                 97-11 
    3 Alecia Kupfer, 8, Rochester Century                89-1 
    4 Sierra Paske, 9, Rochester Century                 84-7 
    5 Mollie Heil, 11, Mounds Park Academy           78-8 3/4 
    6 August Smith, 9, Minneapolis Southwest         64-6 1/2 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

High Jump
    1 Anna Wagner, 12, Rochester Century                  5-0 
                                      AA honor roll qualifier
    2 Averi Turner, 10, Minneapolis Southwest             5-0 
                                      AA honor roll qualifier
    3 Carolyn Arndt, 9, Rochester Century                 4-8 
    4 Amanda Kolb, 11, Rochester Century                  4-6 
    5 Karli Fink, 10, Rochester Century                   4-6 
      Andrea Savage, 10, Minneapolis Southwest             NH 
      Mary Stimson, 10, Minneapolis Southwest              NH 
 


100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100H | 300H | STEEP | 4X100 
4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | SP | DT | HJ | PV 
Top | Scores

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-5-4-3-2-1  Max 3 scorers per team
100 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1600 Meter Run, 
3200 Meter Run, 100 Meter Hurdles, 300 Meter Hurdles, 2000 Meter Steeplechas, 
4x100 Meter Relay, 800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, 
Discus Throw, High Jump
 
   1   Rochester Century     263.0
   2   Minneapolis Southwest 130.0
   3   Minneapolis South      56.0
   4   Minneapolis Edison     16.0
   5   St Paul Acad Summit    14.0
   6   Mounds Park Academy     5.0
Click here for data on boys

Return to home page.

« Return to event details