Ballroom Dance Team

Please visit the Competitive Dance Team website for more information

2017-18 Club Officers

Co-President: Ami Ballmer
Co-President: Annie Zanger
Vice-President: Alleana Austin
Vice-President: Quincy D'Alessio
Treasurer: Alleana Austin
Safety Officer: Allean Austin
Instructor: Andrea Mirenda

Interested in Competitive Dance? Contact Annie Zanger (zangera@carleton.edu)

2017-2018 Practice Schedule

Tuesday: 9-11pm
Thursday: 9-11pm
Friday: 3:45-5:15pm
Saturday: 4-5:30pm
Sunday: 4-5:50pm

All practices are held in the Cowling Dance Studio.  

Results from Last Competition: 

There were teams from Bemidji State, Iowa State, Luther, North Dakota State, Northwestern, U of M Duluth, U of M Twin Cities, University of Northern Iowa, University of Chicago, and University of Iowa.

Newcomer Latin Samba: Shannon Branigin & Nicolae Sapoval (from UChicago) -- 4th place
Newcomer Latin Rumba: Rumya Ravi & Nicole Connell -- 6th place
Bronze Latin Samba: Lianne Siegel & Soren Smallwood -- 1st place; Gabe Bury & Hannah Marty -- 3rd place; Ethan Somes & Tegan Wilson -- 5th place; Valentine Purell & Lillie Snortland -- 6th place
Bronze Latin Cha Cha: Lianne & Soren -- 4th place; Gabe & Hannah -- 6th place
Bronze Latin Rumba: Lianne & Soren -- 5th place; Gabe & Hannah -- 6th place
Advanced Bronze Latin Samba/Cha Cha/Rumba: Lianne & Soren -- 2nd place; Brian DiGiorgio & Annie Zanger -- 4th place
Bronze Smooth Waltz: Gabe & Soren -- 4th place
Bronze Smooth Tango: Gabe & Soren -- 2nd place
Bronze Smooth Foxtrot: Gabe & Soren -- 2nd place
Advanced Bronze Smooth Waltz/Tango/Foxtrot: Gabe & Soren -- 1st place
Mixed Proficiency Smooth Waltz: Gabe & Nicole -- 3rd place
Mixed Proficiency Smooth Tango: Gabe & Nicole -- 3rd place
Mixed Proficiency Smooth Foxtrot: Gabe & Nicole -- 3rd place
Newcomer Rhythm Cha Cha: Tegan & Shannon -- 4th place
Newcomer Rhythm Rumba: Tegan & Shannon -- 1st place
Advanced Bronze Rhythm Cha Cha/Rumba/Swing: Lianne & Annie -- 5th place
Mixed Proficiency Rhythm Cha Cha: Lianne & Nicole -- 7th place
Mixed Proficiency Rhythm Rumba: Lianne & Nicole -- 4th place
Mixed Proficiency Rhythm Swing: Lianne & Nicole -- 2nd place
Newcomer Standard Foxtrot: Lillie & Nicole -- 3rd place
Bronze Standard Foxtrot: Gabe & Ashley Carlson -- 5th place; Valentine & Hannah -- 6th place
Mixed Proficiency Standard Waltz: Brian & Shannon -- 7th place
Strictly Argentine Tango: Gabe & Valentine -- 8th place
Strictly Lindy Hop: Gabe & Hannah -- 4th place; Calvin Phan & Lianne -- 5th place

competitive, dance

Other Club Sports