Events
Currently Browsing:
Events for General Public
See events for all groups (clear "General Public")
April 2007
Monday, April 16th
- Amnesty International 7:00 pm
Saturday, April 21st
- Maltby Nature Preserve 8:30 am
- Nature Tour of the Arb 10:00 am
- Cannon River Clean-Up 10:00 am
- Northfield Sustainability Tour 1:00 pm
- Earth Day Contra Dance 7:00 pm
Sunday, April 22nd
- Earth Day Interfaith Service 12:30 pm
- Community Potluck 1:00 pm
- Sustainability Inspirations and Aspirations 2:00 pm
- Bridge Square Activities 2:30 pm
- Rain Barrel Making Workshop 3:00 pm
Monday, April 23rd
- Amnesty International 7:00 pm
Friday, April 27th
- Empty Bowls fundraiser 12:00 pm
Monday, April 30th
- Amnesty International 7:00 pm
May 2007
Friday, May 4th
- Convocation: Parry Shen 10:50 am
Sunday, May 6th
- Native American Catholic Mass 5:00 pm
Monday, May 7th
- Amnesty International 7:00 pm
Saturday, May 12th
- Buddhist Vesak 9:00 am
Monday, May 14th
- Amnesty International 7:00 pm
Monday, May 21st
- Amnesty International 7:00 pm
September 2007
Friday, September 14th
- EAC applications due! 5:00 pm
- Art Opening -- Seeing is Knowing: The Body 7:30 pm
Friday, September 21st
- Convocation: Paula Vogel 10:50 am
October 2007
Friday, October 19th
- Convocation: Gillian Sorensen 10:50 am
Friday, October 26th
- Convocation: Steve Grove 10:50 am
November 2007
Friday, November 2nd
- Convocation: Ada E. Deer 10:50 am
- Dia de los Muertos (Day of the Dead) Service 7:00 pm
Saturday, November 10th
- Diwali Service 5:00 pm
January 2008
Friday, January 11th
- Convocation: Mark Seeley 10:50 am
Friday, January 18th
- Convocation: Judy Richardson 10:50 am
February 2008
Tuesday, February 5th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Friday, February 8th
- International Cooking Night 5:30 pm
Tuesday, February 12th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, February 19th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, February 26th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
March 2008
Tuesday, March 4th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, March 11th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, March 18th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, March 25th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
April 2008
Tuesday, April 1st
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, April 8th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, April 15th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Sunday, April 27th
- Adopt-A-River 11:00 am
- Interfaith Social Action Chapel Service 5:00 pm
Tuesday, April 29th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
- Coyote Grace 9:00 pm
May 2008
Thursday, May 1st
- Yom haShoah Vigil 12:00 pm
Tuesday, May 6th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Wednesday, May 7th
- Ethics of the Global Food Crisis 7:30 pm
Tuesday, May 13th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Friday, May 16th
- Everyone Should Eat Potluck 5:30 pm
Tuesday, May 20th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
Tuesday, May 27th
- Pangea Weekly Meeting 6:30 pm
June 2008
Sunday, June 1st
- Earth Tub Open House! 1:00 pm
January 2009
Wednesday, January 7th
- EWB General Meeting 7:00 pm
Sunday, January 18th
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
Sunday, January 25th
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
February 2009
Sunday, February 1st
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
Sunday, February 8th
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
- Green Wars Concertpalooza 5:00 pm
Sunday, February 15th
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
Sunday, February 22nd
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
March 2009
Sunday, March 1st
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
Sunday, March 8th
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
Sunday, March 15th
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
Wednesday, March 18th
- EWB General Meeting 7:00 pm
Sunday, March 22nd
- Ccapacmachay Project Meeting 1:00 pm
Wednesday, March 25th
- EWB General Meeting 7:00 pm
April 2009
Saturday, April 4th
- Cub Foods Bagging 10:00 am
Wednesday, April 8th
- General Meeting 7:30 pm
Wednesday, April 15th
- General Meeting 7:30 pm
Monday, April 20th
- Earth Week tabling 11:00 am
- Earth Week dinner 6:00 pm
Tuesday, April 21st
- Earth Week tabling 11:00 am
- Meet the Experts 12:00 pm
Wednesday, April 22nd
- Earth Week tabling 11:00 am
- Steam Plant Tour 4:00 pm
- Turbine Trot 4:30 pm
- General Meeting 7:30 pm
Thursday, April 23rd
- Earth Week tabling 11:00 am
- Steam Plant Tour 4:00 pm
Friday, April 24th
- Earth Week tabling 11:00 am
- Earth Week Contra Dance 7:00 pm
Wednesday, April 29th
- General Meeting 7:30 pm
May 2009
Wednesday, May 6th
- General Meeting 7:30 pm
Friday, May 8th
- Food Truth Week begins (through May 13)
Wednesday, May 13th
- Food Truth Week ends
- General Meeting 7:30 pm
Wednesday, May 20th
- General Meeting 7:30 pm
Wednesday, May 27th
- General Meeting 7:30 pm
June 2009
Wednesday, June 3rd
- General Meeting 7:30 pm
Wednesday, June 10th
- General Meeting 7:30 pm
October 2009
January 2010
February 2010
Wednesday, February 17th
- It's Not Delivery It's DijAlex! 7:30 pm
March 2010
Wednesday, March 31st
- SOPE Meeting 9:00 pm
April 2010
Wednesday, April 7th
- SOPE Meeting 9:00 pm
Wednesday, April 14th
- SOPE Meeting 9:00 pm
Saturday, April 17th
- Earth Week 2010! begins (through Apr. 24)
- Massive BLOWOUT Furniture Sale 10:00 am
Tuesday, April 20th
- Steam Plant Tour 4:00 pm
Wednesday, April 21st
- Steam Plant Tour 4:00 pm
- State of the Watershed Address 7:00 pm
- SOPE Meeting 9:00 pm
Friday, April 23rd
- Turbine Tour 3:30 pm
- Community Earth Day Contra Dance 7:00 pm
- Discussion of "The Cove" 8:00 pm
Wednesday, April 28th
- SOPE Meeting 9:00 pm
May 2010
Wednesday, May 5th
- SOPE Meeting 9:00 pm
Wednesday, May 12th
- SOPE Meeting 9:00 pm
Wednesday, May 19th
- SOPE Meeting 9:00 pm
Wednesday, May 26th
- SOPE Meeting 9:00 pm
June 2010
April 2011
Sunday, April 17th
- Cambodian New Year Celebration 2:00 pm
May 2011
September 2011
Saturday, September 17th
- Wings of Desire 7:00 pm
Saturday, September 24th
- Black Orpheus 7:00 pm
October 2011
Saturday, October 1st
- Down by Law 7:00 pm
Thursday, October 13th
- Reproductive Health 101 7:30 pm
Friday, October 14th
- Guatemalan Handicraft Sale 9:30 am
Monday, October 17th
- Swing Lessons with Peter Strom 3:00 pm
Monday, October 24th
- Swing Dancing 9:30 pm
Monday, October 31st
- Swing Dancing 9:30 pm
November 2011
Monday, November 7th
- Swing Dancing 9:30 pm
Monday, November 14th
- Swing Dancing 9:30 pm
January 2012
Friday, January 13th
- KRLX DJ Applications Due 8:00 pm
Monday, January 16th
- KRLX ON AIR 8:00 pm
February 2012
Saturday, February 11th
- Film Society Presents: Shoot the Piano Player 7:00 pm
- We Speak 8:00 pm
March 2012
Saturday, March 31st
- The 400 Blows 7:00 pm
April 2012
Saturday, April 7th
- Vagabond 7:00 pm
Saturday, April 14th
- Fela Kuti: Music Is the Weapon 7:00 pm
Saturday, April 21st
- 2001: A Space Odyssey 7:00 pm
Saturday, April 28th
- Reproductive Justice Conference 8:30 am
- Stray Dog 7:00 pm
May 2012
Saturday, May 5th
- Werckmeister Harmonies 7:00 pm
Saturday, May 12th
- Bo Xi Lai Workshop 3:30 pm
September 2012
Saturday, September 15th
- CHEERBOYS -- FIRST HOME GAME 1:00 pm
Sunday, September 16th
- Rosh Hashanah Service 6:30 pm
Monday, September 17th
- Rosh Hashanah Service 10:00 am
Friday, September 21st
- Dog Day Afternoon 6:00 pm
Tuesday, September 25th
- Yom Kippur Kol Nidre Service 6:30 pm
Wednesday, September 26th
- Yom Kippur Morning Service 10:00 am
- Yom Kippur Closing Service 6:30 pm
Friday, September 28th
- Days of Heaven 6:00 pm
Saturday, September 29th
- NEXT HOME GAME -- CHEERBOYS 1:10 pm
October 2012
Friday, October 5th
- Le Havre 6:00 pm
Saturday, October 6th
- CHEERBOYS -- FOOTBALL GAME 1:00 pm
November 2012
Friday, November 2nd
- SMT Presents "The Story of My Life" 8:00 pm
- Student Musical Theatre Cabaret 10:30 pm
Saturday, November 3rd
- SMT Presents "The Story of My Life" 2:00 pm
- Student Musical Theatre Cabaret 10:30 pm
January 2013
Saturday, January 19th
- CTN Week 1
- L'Avventura 4:30 pm
Saturday, January 26th
- Weekend 4:30 pm
February 2013
Saturday, February 2nd
- Merry Christmas Mr. Lawrence 4:30 pm
Saturday, February 9th
- Pickpocket 4:30 pm
Saturday, February 16th
- The Great Dictator 4:30 pm
Saturday, February 23rd
- Grey Gardens 4:30 pm
March 2013
April 2013
Saturday, April 6th
- Suspicion 4:30 pm
Saturday, April 13th
- Cheerboyz 2:00 pm
- Film Society presents: "Wages of Fear." 4:30 pm
Saturday, April 20th
- Film Society: "Ikiru." 4:30 pm
Thursday, April 25th
- Where is the Panchen Lama? 7:00 pm
Saturday, April 27th
- Film Society: "The Fog of War" 4:30 pm
May 2013
Saturday, May 11th
- Film Society: "Taxi Driver" 4:30 pm
Saturday, May 18th
- Lucidity 5:30 pm
September 2013
Saturday, September 28th
- Amarcord 4:30 pm
October 2013
Saturday, October 5th
- Jules and Jim 4:30 pm
Saturday, October 12th
- Woman in the Dunes 4:30 pm
Wednesday, October 16th
- Wellstone Wednesday 6:30 pm
Thursday, October 17th
- A Night of Ives 7:30 pm
Friday, October 18th
- A Night of Ives 7:30 pm
- Carleton After Dark 10:00 pm
Saturday, October 19th
- The Firemen's Ball 4:30 pm
- A Night of Ives 7:30 pm
- Carleton After Dark 10:00 pm
Wednesday, October 23rd
- Wellstone Wednesday 6:30 pm
Wednesday, October 30th
- Wellstone Wednesday 6:30 pm
November 2013
Saturday, November 2nd
- The Shining 4:30 pm
Wednesday, November 6th
- Wellstone Wednesday 6:30 pm
Saturday, November 9th
- W.R.: Mysteries of the Organism 4:30 pm
Wednesday, November 13th
- Wellstone Wednesday 6:30 pm
Thursday, November 14th
- Northfield GIVES 5:00 pm
- Mr Marmalade 8:00 pm
Saturday, November 16th
- The Spirit of the Beehive 4:30 pm
January 2014
Saturday, January 18th
- Chafed Elbows 4:30 pm
Saturday, January 25th
- The Marriage of Maria Braun 4:30 pm
February 2014
Saturday, February 1st
- Rural Route Film Tour 4:30 pm
Saturday, February 8th
- Hedgehog in the Fog 4:30 pm
Friday, February 14th
- ETB Presents: SubUrbia 8:00 pm
Saturday, February 15th
- Let The Fire Burn 4:30 pm
- ETB Presents: SubUrbia 8:00 pm
Saturday, February 22nd
- Winter Hackathon 9:00 am
March 2014
Saturday, March 1st
- Ratcatcher 12:04 pm
Sunday, March 2nd
- KRLX Bandemonium 4:00 pm
April 2014
Thursday, April 3rd
- Web Development at Carleton 8:00 pm
Saturday, April 12th
- Human Highway 5:00 pm
Monday, April 14th
- Geology Comps Talks - 4 sessions 4:30 pm
Wednesday, April 16th
- Geology Comps Talks - 4 sessions 4:30 pm
Friday, April 18th
- Geology Comps Talks - 5 sessions 4:30 pm
Monday, April 21st
- Geology Comps Talks - 5 sessions 4:30 pm
Wednesday, April 23rd
- Geology Comps Talks - 4 sessions 4:30 pm
May 2014
Thursday, May 1st
- Spring Breakers 9:00 pm
Thursday, May 15th
- The Low Place 9:30 pm
Wednesday, May 21st
- Caucasian Chalk Circle 8:00 pm
Thursday, May 22nd
- Caucasian Chalk Circle 8:00 pm
Friday, May 23rd
- Caucasian Chalk Circle 8:00 pm
October 2014
Saturday, October 11th
- Mala Noche 5:00 pm
- Queens of Comedy: Comedy for Breakfast for Dinner 9:30 pm
Saturday, October 18th
- Badlands 5:00 pm
Saturday, October 25th
- Dodes'ka-den 5:00 pm
November 2014
January 2015
Saturday, January 17th
- Le Havre (Aki Kaurismaki, 2011) 4:30 pm
Saturday, January 31st
- Down By Law, Jim Jarmusch (1986) 4:30 pm
February 2015
Saturday, February 14th
- Black Orpheus (Marcel Camus) 4:30 pm
Saturday, February 28th
- Wings of Desire (Wim Wenders) 4:30 pm
March 2015
Thursday, March 5th
- ETB presents: The Penelopiad 8:00 pm
Friday, March 6th
- ETB presents: The Penelopiad 8:00 pm
Saturday, March 7th
- ETB presents: The Penelopiad 8:00 pm
April 2015
May 2015
Saturday, May 9th
- Come and See (Elem Klimov, 1980) 4:30 pm
September 2015
Sunday, September 20th
- Catholic Mass 5:00 pm
October 2015
Friday, October 2nd
- Convocation: Anabel Hernández 10:50 am
Friday, October 23rd
- Convocation: Mario Joseph 10:50 am
November 2015
Friday, November 6th
- Semaphore Fall Dance Concert 7:30 pm
Saturday, November 7th
- Semaphore Fall Dance Concert 7:30 pm
January 2016
Sunday, January 10th
- Native American Catholic Mass 5:00 pm
Friday, January 29th
- Convocation: Nekima Levy-Pounds 10:50 am
February 2016
Sunday, February 14th
- Bilingual Catholic Mass 5:00 pm
Wednesday, February 17th
- Christian Lenten Service 8:30 pm
Wednesday, February 24th
- Christian Lenten Service 8:30 pm
March 2016
Wednesday, March 2nd
- Christian Lenten Service 8:30 pm
April 2016
Friday, April 29th
- Spring Swing 9:00 pm
May 2016
Tuesday, May 10th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
September 2016
Monday, September 12th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
Friday, September 16th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Sunday, September 18th
- Catholic Mass Chapel Service 5:00 pm
Friday, September 23rd
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, September 30th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
October 2016
Friday, October 7th
- Convocation: Julissa Arce 10:50 am
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Monday, October 10th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
Friday, October 14th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, October 21st
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, October 28th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
November 2016
Friday, November 4th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, November 11th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Sunday, November 13th
- Catholic Mass 5:00 pm
Monday, November 14th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
Friday, November 18th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
December 2016
Monday, December 12th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
January 2017
Friday, January 6th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Monday, January 9th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
Friday, January 13th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, January 20th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, January 27th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
February 2017
Friday, February 3rd
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Monday, February 13th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
Friday, February 17th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, February 24th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
March 2017
Friday, March 3rd
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, March 10th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Monday, March 13th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
April 2017
Monday, April 10th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
May 2017
Monday, May 8th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
June 2017
Monday, June 12th
- Multi-Cultural Cooking Club 5:30 pm
April 2018
Friday, April 27th
- Sun Come Up Screening 5:00 pm
May 2018
Sunday, May 13th
- Cannon River Clean Up 11:30 am
November 2018
February 2019
October 2019
Friday, October 18th
- Jewish Shabbat/Sukkot Service 6:15 pm
Friday, October 25th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
November 2019
Friday, November 1st
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, November 8th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, November 15th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, November 22nd
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
January 2020
Friday, January 10th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, January 17th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
February 2020
Friday, February 14th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, February 21st
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, February 28th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
March 2020
Friday, March 6th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm
Friday, March 13th
- Jewish Shabbat Service 6:15 pm